Smak pizzy jest na tyle złożonym zjawiskiem, że miliony kucharzy, smakoszy i koneserów na całym świecie codziennie zadają sobie pytania: „Od czego on zależy?”, „Jak go ulepszyć?”
Jednej, prostej odpowiedzi po prostu nie ma – każdy kucharz ma swoja tezę. Jednak wszyscy są zgodni, że jednym z filarów udanej pizzy jest odpowiedni piec. Co zresztą sami nie raz mieliśmy okazję zaobserwować piekąc pizzę w standardowym, domowym piekarniku.
Jakie powinny więc być piece do pizzy? Które piece dadzą nam najlepszy efekt finalny?
Piece do pizzy dzielą się na kilka rodzajów!
Najczęściej wybierane modele i rodzaje pieców gastronomicznych można pogrupować ze względu na:
- Sposób zasilania:
- na drewno,
- gazowe,
- elektryczne – tu uwaga: raczej polecane prywatnym amatorom pizzy, niż do profesjonalnego zastosowania.
2. Sposób pieczenia:
- statyczne,
- obrotowe – zwiększona wydajność w stosunku do pieca statycznego.
Powszechna opinia głosi, że najlepsze pizze wychodzą z pieców opalanych drewnem. Co więcej, można w tym przypadku decydować dodatkowo jakim drewnem opala się w piecu – to również wpływa na smak.
A jakich pieców do pizzy używa się we Włoszech?
Ze względu na cienkie ciasto pizzę piecze się tam jedynie 60-90 sekund, a do jej wypieku służą piece opalane drewnem dębowym. Należy jednak pamiętać, że mowa tu o tradycyjnej „neapolitance”, która stanowi tylko jedną z kategorii pizz. W Polsce króluje bowiem pizza na grubym bądź średnim cieście. Ze względu na to, piece gazowe też wyśmienicie spełniają swoje zadanie.
Na co zwrócić uwagę kupując piece do pizzy?
Z pewnością, wraz ze wzrostem naszego biznesu gastronomicznego, dojdziemy do wniosku, że sprzętem, który należy dokupić są właśnie piece do pizzy Warszawa oferuje mnóstwo hurtowni i sklepów z wyposażeniem do gastronomii, a ponadto mamy do dyspozycji sklepy online. W placówkach tych można zasięgnąć porady i zapytać czy inwestycja w piec opalany drewnem lub inni piece ma sens także w Twoim, indywidualnym przypadku. Kiedy podejmiesz już decyzję o zakupie, zwróć uwagę na:
- czas pieczenia – im krótszy, tym lepszy,
- proste odbieranie produktów z taśmociągu wykonanego z siatki (w przypadku pieców tunelowych),
- duże okienko umożliwiające ciągłą kontrolę pieczenia,
- prosta obsługa np.: dzięki możliwości programowania,
- równomierne rozprowadzanie ciepła w całej komorze,
- w pełni nierdzewny korpus,
- mikroprocesorowy panel kontrolny,
- możliwość pracy w niskiej temperaturze otoczenia,
- komora piekarnika wykonana ze stali,
- korpus wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewne,
- temperatura pracy od 150 do 300°C.
Piece do pizzy – wiedza w pigułce
Fundamentem udanej pizzy jest piec. Piec trzeba dobrać do rodzaju pizzy w menu – do neapolitańskiej najlepszy będzie opalany drewnem, a do pozostałych równie dobry będzie gazowy. Jeśli nie jesteście pewni co do rodzaju pieca, pytajcie sprzedawców w hurtowniach – oni wiedzą co się sprzedaje i co preferują odbiorcy. Przy zakupie sprawdź wylistowana wyżej kluczowe elementy pieca – zmniejszysz ryzyko trafienia na bubel.