Obecnie w budownictwie bardzo chętnie wykorzystuje się lekkie i wytrzymałe zadaszenia z poliwęglanu. W jakich sytuacjach materiał ten ma zastosowanie w budowictwie? Czemu jest tak bardzo popularny?
Ubiegły wiek wraz z odkryciem metod produkcji materiałów syntetycznych przyniósł prawdziwą rewolucję w wielu obszarach przemysłu. Jedną z dziedzin, na które zaistnienie tworzyw sztucznych miało niemały wpływ jest budownictwo. Trudno jest nawet sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez wykorzystania materiałów syntetycznych. Stosuje się je w stolarce okiennej, systemach orynnowania, najróżniejszych instalacjach oraz w systemach zadaszeń. Jednym z bardzo często wykorzystywanych tworzyw sztucznych jest poliwęglan. Czym wyjątkowym wyróżnia się ten materiał?
Wyjątkowe możliwości poliwęglanu
Poliwęglan jako materiał syntetyczny został opracowany i wytworzony po raz pierwszy w połowie XX wieku. Od tamtej pory znalazł on zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu – także w budownictwie. Czym wyróżnia się ten materiał? Ideą kryjącą się za stworzeniem poliwęglanu było pragnienie znalezienia, wytworzenia materiału, który pozwoli zastąpić szkło. Dążono do tego, by stworzyć przezroczysty, ale jednocześnie lekki i bardzo wytrzymały materiał – i tak oto światło dzienne ujrzał poliwęglan. Tafle z poliwęglanu pierwotnie były montowane w samolotach i statkach kosmicznych czy batyskafach, gdzie z powodzeniem wytrzymywały niezwykle duże ciśnienia. Obecnie płyty poliwęglanowe wykorzystuje się już powszechnie – między innymi w budownictwie. Z uwagi na fakt, że poliwęlan jest lekkim i wytrzymałym materiałem z powodzeniem może zastępować szkło jako zadaszenie tarasów, balkonów, altan ogrodowych, ogrodów zimowych. Lekkie konstrukcje zadaszeń z poliwęglanu wykorzystuje się także jako pokrycia dużych obiektów sportowych, gdzie nie można zastosować zbyt wielu kolumn podpierających.
Przy tych niezwykłych właściwościach poliwęglan jest jednocześnie materiałem bardzo łatwym w obróbce i bezpiecznym. Podczas jego obróbki lub przypadkowego stłuczenia nie powstają niebezpieczne ostre krawędzie – tak jak to się dzieje przy obróbce tradycyjnego szkła. Z uwagi na powyższe parametry płyty z poliwęglanu są także łatwe i bezpieczne w transporcie.
Płyty z poliwęglanu – gdzie kupić?
Płyty z poliwęglanu są dostępne w typowych marketach budowlanych. W ofercie sklepów występują one w różnych rozmiarach, grubościach oraz o różnej strukturze. W budownictwie wykorzystuje się zarówno poliwęglan lity, jak i poliwęglan komorowy. Większe ilości płyt poliwęglanowych z powodzeniem można zamawiać w dostępnych w całym kraju hurtowniach specjalizujących się w dostarczaniu tworzyw sztucznych.