Jak właściwie dobrać rozmiar obrusu?

0
8649
Jak właściwie dobrać rozmiar obrusu?

Na rynku dostępne są różne obrusy. Różnią się od siebie m.in. kolorami i wzorami, materiałem wykonania oraz rozmiarem. Przy wyborze tego konkretnego najwięcej problemów sprawia właśnie dobranie właściwego rozmiaru. Niejednej osobie zdarzyło się kupić naprawdę piękny obrus, ale niestety okazało się, że nie pasował on do wielkości stołu. Czym zatem kierować się wybierając rozmiar obrusu?

Obrus a siedzisko krzesła

Wybierając obrus, przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że nie może on dotykać siedziska krzesła, które wsunięte jest pod stół. To podstawowa zasada. Przyznać trzeba, że jeśli tak się dzieje, to nie wygląda to zbyt estetycznie. Jednak obrus nie powinien dotykać siedziska z jeszcze jednego powodu. Jeśli obrus dotyka siedziska, to siadając na krześle, można niechcący pociągnąć obrus pod blat, co sprawi, że naczynia stojące na stole mogą się po prostu przewrócić.

Długość obrusu

Jak wspomniano, obrusy dostępne są w różnych rozmiarach. Jak wybrać idealną długość? Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno wybór obrusu, który opada z blatu stołu na ok. 20 centymetrów z każdej strony. Zasada ta pozwala na dobór takiego obrusu, który idealnie pasować będzie do posiadanego w domu stołu. Wystarczy wcześniej zmierzyć stół i dobrać konkretny rozmiar obrusu. Na szczęście wybór pod tym kątem jest bardzo szeroki. Aby się o tym przekonać, wystarczy zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://e-obrus.pl.

Długość bieżnika

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest długość bieżnika. Pod tym kątem również dostępne są na rynku bardzo różne obrusy. Jednak w przeciwieństwie długości obrusu, w przypadku bieżnika panuje dużo większa swoboda. Bieżnik to wąski pasek tkaniny, którego szerokość najczęściej wynosi 30-50 centymetrów. Co ważne, długość bieżnika może być mniejsza niż długość blatu stołu.

Materiał wykonania

Wiele osób wybierając rozmiar obrusu, nie bierze pod uwagę tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Tymczasem gramatura tkaniny i jej właściwości mają istotne znaczenie. Przykładowo sztywniejszy materiał może się unosić na blacie. Oznaczać to będzie, że zwis może być krótszy na bokach nawet o kilka centymetrów. Warto jest mieć to na uwadze.

Właściwy dobór rozmiaru obrusu jest niezwykle ważny. Wpływa nie tylko na estetykę, ale i na użytkowanie. Dlatego nie poronień być wybierany „na oko”. Lepiej jest wykonać wcześniej odpowiednie pomiary i wybrać taki obrus, z którego na pewno będzie się zadowolonym. Tym bardziej że najczęściej jest to zakup przynajmniej na kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here