Zasilacz LED – jak go dobrać do taśm LED?

0
6481
Zasilacz LED - jak go dobrać do taśm LED?

Oświetlenie LED bez wątpienia cieszy się coraz to większą popularnością. Mowa tu w szczególności o taśmach LED, które spełniają rolę oświetlenia ozdobnego. Montuje się je pod szafkami, w okolicach luster czy w witrynach. Jednak żadne oświetlenie w postaci taśmy LED nie rozwinie swojego pełnego potencjału bez odpowiedniego zasilacza. To on determinuje w dużej mierze intensywność z jaką taśmy będą świecić. Jednak jak dobrać zasilacz LED?

Po co nam zasilacz LED?

Obecnie coraz więcej osób wykorzystuje w swoich wnętrzach taśmy LED. Nie da się bowiem ukryć, że dzięki nim do absolutnie każdego wnętrza można wprowadzić niesamowitą atmosferę. Jednak taśmy LED nie są wstanie raczyć nas swoim urokiem, bez odpowiedniego zasilacza LED. Zasilacz LED zawsze montowany jest pomiędzy taśmą LED, a napięciem prądu zmiennego o mocy 230V. Jest nam on potrzebny z tego względu, że większość taśm LED zasilana jest napięciem 12V. Co prawda, można w sprzedaży spotkać także taśmy LED zasilane napięciem 230V, jednak to właśnie te 12V są wybierane znacznie częściej. Zasilacz LED pozwoli więc na wykorzystanie ich pełnego potencjału.

zasilacz LED

Jak dobrać zasilacz LED do taśmy LED?

Dobór zasilacza LED zwykle wydaje się nam dość karkołomnym zadaniem. Nie da się ukryć, że na rynku można znaleźć zasilacze LED o odpowiednich parametrach. Zatem w jaki sposób można dobrać ten właściwy? Otóż wbrew pozorom jest to niezwykle proste. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • zasilacz LED powinien być zasilaczem, który dedykowany jest taśmom LED

  • zasilacz LED musi być zasilaczem stałoprądowym i co najważniejsze stabilizowanym- dzięki temu uchroni on taśmy LED przed ewentualnymi skokami napięcia, które mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

  • zasilacz LED musi dysponować odpowiednią mocą, którą oblicza się na podstawie ilości taśm LED jakie mają być zasilane.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek, o wiele łatwiej będzie odnaleźć się pomiędzy różnorodnymi zasilaczami LED.

Jak obliczyć niezbędną moc zasilacza LED?

Dobór odpowiedniej mocy zasilacza LED tak naprawdę nie jest zbyt skomplikowany. Trzeba jednak poznać moc znamionową pojedynczego metra taśmy LED, którą zdecydowaliśmy się zakupić. Kolejno moc znamionową jednego metra taśmy LED wystarczy pomnożyć przez jej długość- czyli przez tyle metrów ile kupiliśmy, a na samym końcu dodać 10% jako zapas. W ten prosty sposób otrzymamy wynik, który będzie odpowiadał mocy zasilacza LED. Dzięki temu będzie można wybrać odpowiedni model, który  bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi taśmami LED.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here