Klimatyzatory i rekuperatory – czym się różnią? Jakie warto kupić?

0
896
Klimatyzatory i rekuperatory - czym się różnią? Jakie warto kupić?

O ile z pojęciem: „klimatyzator” jesteśmy zaznajomieni – jest to urządzenie do chłodzenia pomieszczenia, o tyle hasło rekuperator nie mówi nam na ogół zbyt wiele.

Rekuperator to urządzenie umożliwiające ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wydalanego. Jak to możliwe?! Dzięki zaawansowanej technologii opartej na podstawowych prawach fizyki. Nie wnikając w szczegółową zasadę działania można prostymi słowami powiedzieć, że ciepło przekazywane jest z powietrza ciepłego do powietrza zimnego.

Na czym polega różnica między rekuperatorem, a klimatyzatorem?

Rekuperacja, jak wyżej wspomniano, polega na wymianie powietrza między środowiskiem zewnętrznym, a wnętrzem pomieszczenia. Z kolei głównym zadaniem klimatyzacji jest obróbka powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczenia – bez wymiany z zewnątrz.

Klimatyzatory wykorzystuje się do schłodzenia powietrza i obniżania temperatury. Ale możliwe jest również ogrzewanie powietrza za pomocą klimatyzatora – przydatne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Przewaga rekuperacji nad klimatyzacją

Nasuwa się zatem pytanie – skoro klimatyzatory i rekuperatory spełniają te same funkcje to który jest lepszy? Różnica polega na tym, że sama klimatyzacja nie jest w stanie skutecznie usunąć wszystkich znajdujące się w zużytym powietrzu zanieczyszczeń, alergenów,i grzybów i innych. Możliwe jest to natomiast dzięki rekuperacji.

Dlaczego więc wciąż tyle domów korzysta z klimatyzatorów, zamiast rekuperatorów? Odpowiedź jest dość pragmatyczna: montaż rekuperacji polega na przeprowadzeniu specjalnych kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach domu i jeśli chcemy uniknąć gruntownego remontu, trzeba zaprojektować to rozwiązanie już na etapie budowy domu. Biorąc pod uwagę wielkość nakładów inwestycyjnych przy budowie domu oraz mnogość innych spraw, projekt i montaż takiej instalacji często bywa zaniechany.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Jeśli finalnie decydujesz się na wybór klimatyzatora jako urządzenia regulującego temperaturę Twojego pomieszczenia, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  1. Poziom hałasu – im niższy, tym lepiej.
  2. Regulacja nadmuchu powietrza: kąt ustawienia kierownic powietrza, nawiew jedno- lub kilkustronny.
  3. Regulacja temperatury.
  4. Zautomatyzowanie systemu – lepiej zainwestować w sprzęt, w którym możemy sterować np.: nawilżacz powietrza oraz który poinformuje nas o konieczności dokonania czynności eksploatacyjnych, takich jak wymiana lub czyszczenie filtra.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

Pomijamy w tym akapicie jakość wykonania samej instalacji rekuperacyjnej – skupiamy się tylko i wyłącznie na wyborze samego urządzenia. Zwróć uwagę na:

  1. Wartość odzysku ciepła urządzenia – parametr ten podawany jest przez producentów w procentach – im większy, tym lepiej.
  2. Pobór prądu – urządzenie powinno pracować 24h/dobę, zatem istotne jest, ile prądu zużyje.
  3. Czy rekuperator posiada ekonomiczny system antyzamrożeniowy? Tzn czy może pracować podczas mrozów na zewnątrz.
  4. Czy urządzenie zapewnia także wywiew ciepłego powietrza z budynku bezpośrednio na zewnątrz omijając wymiennik? Wtedy zyskujemy pożądaną latem funkcje chłodzenia.

Klimatyzatory i rekuperatory – podsumowanie

Te dwa urządzenia różnią się między sobą zasadą działania. Rekuperator jest lepszy pod tym względem, że zapewnia wymianę powietrza między wnętrzem, a otoczeniem zewnętrznym. Klimatyzator pracuje tylko na powietrzu wewnątrz. Instalacja rekuperatora wymaga jednak instalacji koniecznej już na etapie budowy domu. Przy zakupie jednego, jak i drugiej sprzętu, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które wymieniliśmy powyżej.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, a wybór urządzenia do wentylacji wody stanie się teraz bardziej klarowny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here