Winogrona cenione są za swój słodki i nieoczywisty smak. Mogą być wykorzystywane do produkcji soków, deserów i win. Chociaż kojarzą się w pierwszym momencie z egzotycznymi miejscami uprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby we własnym ogrodzie uprawiać te owoce. By móc samodzielnie je zasadzić, dobrze jest zdecydować się na sadzonki winogron w doniczce. To niewątpliwie ułatwia umieszczenie ich w glebie i sprzyja szybkiemu zakorzenieniu. Jakie sadzonki wybrać? Jakie są korzyści posiadania ich na działce?
O czym warto pamiętać, decydując się na winogrona w ogrodzie?
Jeżeli chcemy mieć obfite i rozłożyste pnącza winogron, które dają dorodne i soczyste owoce, należy wybrać odpowiednie stanowisko. Wbrew pozorom sadzonki winogron nie są zbyt wymagające i wystarczy im słoneczne miejsce o stabilnym podłożu. Korzystne zatem będzie sadzenie winogron od południowej strony domu tam, gdzie inne rośliny (drzewa, krzewy, wysokie trawy), nie będą ich zasłaniać od promieni słonecznych.
Kolejną kwestią, którą trzeba się zająć, będzie wybranie odpowiedniej podpory dla sadzonek winogron. Pozwolą one bez przeszkód rozwijać się pnączom i zapobiegną ich połamaniu w przypadku silnego wiatru. Podparciem mogą być specjalne drewniane lub metalowe pergole, lub po prostu ściana domu, czy też poręcze otaczające taras. Winogrona najlepiej kupić w doniczce, ponieważ dzięki temu szybciej się klimatyzują w nowym podłożu.
Kiedy sadzić winogrona?
Winogrona teoretycznie można sadzić przez cały rok, ale najkorzystniej będzie wykonać tę czynność w kwietniu tak, by sadzonki winogron solidnie się zakorzeniły. Ich stanowisko w tym wypadku przygotowuje się jesienią — nawożąc i przekopując wybrane miejsce.
Wiele osób myśli, że jedynym profitem z przydomowych winogron jest zbiór i przetwarzanie owoców. Okazuje się jednak, że oprócz tego, pnącza spełniają funkcję osłonięcia miejsc wypoczynku, takich jak altany. Chronią przed wiatrem, kurzem i słońcem. Wijące się gałązki winogron, są również doskonałą ozdobą ścian budynków, tarasów i balkonów. Wysokie walory estetyczne, jak i smakowe można także uzyskać, dzięki zasadzeniu różnych odmian. Do wyboru są bowiem owoce o białym, zielonym, czerwonym i fioletowym kolorze.
Pielęgnując sadzonki winogron, należy pamiętać, że nie wszystkie odmiany są mrozoodporne i niektóre z nich potrzebują dodatkowej osłony w trakcie zimy. Są również takie winogrona, których pędy powinny być przycinane tuż po zbiorze owoców.
Takie czynności pielęgnacyjne pozwalają nawet przez kilkanaście lat cieszyć się smakiem niezwykłych, soczystych i słodkich gron.