Projektowanie hali produkcyjnej – odpowiedzialność jest najważniejsza

0
624
Projektowanie hali produkcyjnej - odpowiedzialność jest najważniejsza

Hale produkcyjne wymagają odpowiedzialnego podejścia. Wybór techniki budowlanej, izolacji, podziału pomieszczeń na strefy i wiele innych aspektów może przyczynić się do sukcesu lub porażki projektu. Jak w praktyce wygląda projektowanie hali produkcyjnej? Co powinien wiedzieć inwestor, udający się w tym celu do generalnego wykonawcy?

Hale produkcyjne – specyfika i formalności

Hale produkcyjne tworzone są z myślą o kompleksowym wykorzystaniu przewidywanych maszyn produkcyjnych i kapitału ludzkiego. Każda przestrzeń musi być odpowiednio zagospodarowana, a budynek musi spełniać szereg norm w zależności od rodzaju produkcji. Projektowanie hali produkcyjnej wymaga więc zaplanowania optymalnych systemów izolacyjnych i wentylacyjnych, ciągów komunikacyjnych i przestrzeni magazynowych. Każdy obiekt powinien być podzielony na strefy użytkowy, np. część produkcyjną, socjalną, przeznaczoną dla pracowników produkcji i administracyjną dla osób zarządzających. Finalny kształt inwestycji zależy więc od bardzo wielu czynników, które jeszcze przed etapem projektowania powinny być przedyskutowane na linii inwestor – generalny wykonawca.

Budowa hal produkcyjnych wiąże się również z wymogami formalnymi, za które powinien odpowiadać wykonawca. Hale magazynowe i inne obiekty przemysłowe muszą powstawać na gruncie odpowiednio do tego przygotowanym. Konieczna jest weryfikacja gminnych planów zagospodarowania terenu, uzyskanie warunków zabudowy, zgłoszenia budowy i otrzymania pozwoleń. W niektórych sytuacjach przed finalnym projektem architektonicznym wykonuje się szczegółowe badania terenowe, które pomogą poznać rodzaj i charakter gleb. Badania hydrologiczne pomogą zaś ustalić przebieg i poziom wód gruntowych.

Hale produkcyjne – najważniejsze parametry

Projektowanie hali produkcyjnej wymaga wcześniejszego ustalenia najważniejszych parametrów obiektu. Podstawowe aspekty, które są niezbędne do przygotowania nawet wstępnej wersji projektu pokazowego, to:

  • metraż i wysokość hali,
  • lokalizacji, warunki zabudowy, parametry terenowe i prawne,
  • rodzaj konstrukcji budowlanej, np. hale stalowe, murowane, aluminiowe,
  • rodzaj fundamentów,
  • sposób wykończenia wewnętrznego, np. płynna membrana podłogowa,
  • elektryka i zasilanie hali,
  • układ zewnętrzny i wewnętrzny,
  • dodatkowe moduły hali produkcyjnej, np. doki załadunkowe do strefy magazynowej, wewnętrzny magazyn-chłodnia,
  • dodatkowe elementy – drzwi, okna podjazdy do hali,
  • otoczenie zewnętrzne, np. parking, część reprezentacyjna, obiekty ochrony.

Powyższa lista nie jest kompletna. Tym bardziej więc taka liczba koniecznych aspektów do przeanalizowania może przyprawiać o zawrót głowy. Istnieje też wiele elementów specjalistycznych, które należy wybrać. Przykładem może być rodzaj poszycia hali – wyróżniamy między innymi poszycia plandekowe, z blachy trapezowej i płyt warstwowych. Na tym polu pomoc powinien jednak zapewnić generalny wykonawca, który odpowiada zarówno za projektowanie hal produkcyjnych i ich realizację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj