Pompa hydrauliczna – serce w układzie hydraulicznym

0
949
Pompa hydrauliczna – serce w układzie hydraulicznym

Hydraulika siłowa w dzisiejszym świecie to praktycznie fundament przemysłu. Maszyny działające dzięki hydraulice mają ogromny wpływ na rozwój i sprawne prosperowanie dużych przedsięwzięć, bo są zdolne do bardzo ciężkiej pracy, operowania naprawdę sporych rozmiarów gabarytami, a przy tym nie tracą na precyzji. Wiele branż, takich jak rolnictwo, górnictwo czy drogownictwo, opiera się na działaniu hydrauliki siłowej, bo jest to system praktycznie niezawodny. Aby taki pozostał, należy jednak dbać o niego i pilnować, by nie ulegał zniszczeniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na pompę hydrauliczną, ponieważ stanowi ona centrum całej maszyny. Jej prawidłowe funkcjonowanie przekłada się na pracę całego urządzenia.

Jak działa pompa hydrauliczna?

Pompa hydrauliczna zamienia energię mechaniczną w energię hydrauliczną. Energia, która zwykle wytwarzana jest przez silnik spalinowy lub elektryczny, zostaje przez pompę przemieniona w energię hydrauliczną. Pompa rozprowadza czynnik roboczy, którym z reguły jest lepka ciecz, po całej instalacji, pompując go przez połączone ze sobą przewodami podzespoły. Tym sposobem płynący przez przewody olej – bo to on najczęściej pełni funkcję czynnika roboczego, napędza kolejne elementy układu, sprawiając, że cała instalacja sprawnie funkcjonuje. Warto pamiętać, że pompa hydrauliczna jest podzespołem, który działa praktycznie nieustannie. Od momentu włączenia silnika aż do jego wyłączenia. Nawet gdy urządzenie jest włączone, lecz nie wykonuje żadnych czynności, pompa cały czas pracuje.

Pompa hydrauliczna – serce w układzie hydraulicznym

Awaria pompy hydraulicznej – jak działać?

Gdy pojawi się awaria pompy hydraulicznej, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że urządzenie działa nie tak, jak powinno, to na przykład bardzo duże obroty silnika, które wcześniej nie występowały, zaburzona płynność ruchów, zwłaszcza w przypadku łyżki koparki, czy spadek mocy maszyny. W przypadku gdy pompa hydrauliczna ulegnie awarii, dostępnych jest kilka możliwości. Jedną z nich jest pozbycie się starej pompy i kupno nowej. Wydaje się to logicznym i najprostszym rozwiązaniem, natomiast opłaca się przemyśleć głębiej tę sytuację. Nowa pompa hydrauliczna to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo na nowy sprzęt nierzadko trzeba czekać bardzo długo, ponieważ jest on sprowadzany z zagranicy, co znacznie wydłuża czas dostawy. W większości przypadków firmy operujące maszynami hydraulicznymi są zobowiązane terminem wykonania prac, którego przekroczenie wiąże się z karą finansową, dlatego warto oszczędzić jak najwięcej czasu przy pozbywaniu się usterki. Kolejnym wyjściem z sytuacji jest naprawa i regeneracja pompy hydraulicznej. Czasem serwisanci są w stanie wykonać drobne naprawy na miejscu, w innym przypadku pompa zabierana jest na warsztat. Tu pojawia się kolejna opcja – gdy nie mamy czasu nawet na chwilowe oczekiwanie na naprawę, możliwa jest wymiana zniszczonej pompy na używaną, lecz już wcześniej zregenerowaną pompę hydrauliczną.

Pompa hydrauliczna – serce w układzie hydraulicznym

Pompa hydrauliczna – profesjonalna pomoc

Gdy serwis pojawi się na miejscu, powinien przede wszystkim przeprowadzić szczegółową analizę i znaleźć źródło problemu. Ma również obowiązek przedstawić nam zakres prac koniecznych do pozbycia się usterki oraz przedstawić wycenę usługi. Po takiej prezentacji jesteśmy w stanie dokonać wyboru, czy w przypadku, gdy awaria okaże się na tyle rozległa, że czas naprawy znacznie się wydłuży lub jest po prostu niemożliwy i nieopłacalny, zdecydować się na zakup nowej pompy, czy wymianę uszkodzonej pompy hydraulicznej na wcześniej już zregenerowaną. Dużym plusem wymiany pompy jest oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dodatkowym atutem jest to, że serwis udziela z reguły sześciomiesięcznej gwarancji na zregenerowany sprzęt. Na rynku dostępnych jest kilka czołowych firm: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth. Głównie używa się modeli:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.

Niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonamy, warto na przyszłość zainteresować się tym, by poddawać sprzęt, a w szczególności pompę hydrauliczną, regularnym serwisom, co zapobiegnie poważnym awariom w przyszłości.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj