Granit jako wszechstronny produkt architektoniczny

0
577
Granit jako wszechstronny produkt architektoniczny

Granit jest pospolicie występującą skałą magmową składającą się z kilku minerałów, w tym z kwarcu, skalenia i miki. Zalicza się do skał jawnokrystalicznych, to jest takich, których struktura jest łatwa do zobaczenia gołym okiem. Temu też zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od łacińskiego słowa granum, co znaczy ziarno. W istocie już na pierwszy rzut oka można wyszczególnić poszczególne minerały, z których powstała ta piękna i niezwykle cenna dla budownictwa skała.

Co warto wiedzieć o granicie?

Zdaniem wielu, granit jest skałą odznaczającą się wielką urodą, co w dużej mierze zawdzięcza ciekawej i zróżnicowanej kolorystyce. Trzeba wiedzieć, że kolor granitu jest wypadkową kilku barw, jako że jego zabarwienie nigdy nie jest jednolite. Najczęściej są to szarości od prawie białego po niemalże czerń, ale też róże, czerwienie i rudości, zieleń, a nawet błękity. Każda dobra hurtownia granitu posiada granit w wielu kolorach.

Ale tak naprawdę swoją niezwykłą pozycję na rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych granit zawdzięcza niezwykłej twardości i wyjątkowej wytrzymałości. Jest mało wrażliwy na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne, w tym na mróz i nagłe skoki temperatury. Z uwagi na to jest materiałem pierwszego wyboru jako budulec i surowiec wykończeniowy do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Granit na zewnątrz budynków

Granit jest wyjątkowo twardą, odporną na uszkodzenia mechaniczne, w tym ścieranie i nacisk, wodę, kwaśne deszcze, wysokie temperatury i mróz skałą, co czyni go niezastąpionym jako materiał do stosowania na zewnątrz. Z granitu powstają:

  • płyty okładzinowe stosowane jako licówki na ściany
  • posadzki do wykładania tarasów i balkonów
  • kostka granitowa do brukowania parkingów, podjazdów, placów i alejek
  • schody zewnętrzne

Granit wewnątrz budynku

Wnętrze ma być nie tylko funkcjonalne, ale i przyjemne dla oka. W tej roli granit Olsztyn jest niezastąpiony. Po pierwsze jest materiałem na lata, który nie poddaje się uszkodzeniom. Po drugie, jego ciekawa faktura w barwach stworzonych przez samą Naturę wprowadzi element dyskretnego luksusu. Jak żaden inny materiał, granit nadaje się na:

  • blaty kuchenne, łazienkowe i meblowe
  • parapety
  • schody
  • posadzki
  • płytki na ściany
  • kominki

Kostka granitowa

Mocna i niezwykle efektowna kostka z granitu ze względu na zróżnicowaną kolorystykę, wielkość i kształt stwarza nieskończone możliwości aranżacyjne. Jej odcień warto dopasować kolorystycznie do elewacji i ogrodzenia budynku, co zbuduje wrażenie dostatku i harmonii. Jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, ścieranie i nacisk. Często wykłada się nią podjazdy i miejsca do parkowania. Z uwagi na lekką porowatość materiału wykazuje właściwości antypoślizgowe. Jednym słowem, ładna, trwała i bezpieczna, do tego na długie lata. Warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here