Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto w 2022?

0
989
Inwestycja w fotowoltaikę - czy warto w 2022?

Rok 2022 to rok wielkich zmian w przepisach. Oprócz regulacji podatkowych spore zmiany szykują się również w sektorze odnawialnych źródeł energii. Czy panele słoneczne, masowo pokrywające dachy polskich domów, stracą na popularności?

Fotowoltaika  – zmiany zasad w 2022 roku

Planowane zmiany mogą wpłynąć na opłacalność inwestycji. Głównym założeniem jest zmiana systemu rozliczeń za energię oddawaną do sieci energetycznej przez prosumenta (właściciela instalacji), a następnie odkupywanej przez niego od firm energetycznych. Mniej korzystne zasady mają obowiązywać od 1 kwietnia 2002 roku.

Od czego jednak zależy opłacalność  własnej instalacji do produkcji energii elektrycznej?

Fotowoltaika – gdzie opłaca się instalować panele?

W zasadzie cała Polska posiada dobre warunki, umożlwiające odpowiednie wykorzystanie tej technologii, jednak są rejony, gdzie warunki naturalne są wybitnie sprzyjające. Należą do nich szczególnie obszary południowej części naszego kraju. Wynika to z dużego nasłonecznienia w tej części Polski. W efekcie – jeżeli brać pod uwagę wydajność, jaką osiąga fotowoltaika Kraków i okolice należą do miejsc, gdzie tego typu instalacje sprawdzą się najlepiej.

Jeżeli idzie o popularność technologii, jaką jest fotowoltaika małopolskie jest też na czele różnego rodzaju rankingów. Zainteresowanie związane jest z jednej strony z dobrymi warunkami naturalnymi, z drugiej – z możliwością skorzystania z usług licznych wyspecjalizowanych fachowców.

Fotowoltaika – czy dalej warto instalować panele słoneczne w 2022 roku?

Inwestycja w domowe instalacje fotowoltaiczne może być obecnie w dalszym ciągu opłacalna. Wpływa na to kilka czynników:

  • aż do końca marca obowiązują stare zasady, a decydująca jest data zawarcia umowy i realizacji inwestycji. Warto więc się spieszyć: można przez 15 lat korzystać z lepszych warunków, o ile zdążymy wykonać prace do 1 kwietnia 2022 roku;
  • rosnące ceny prądu, związane z kosztami emisji CO2, powodują, że nawet po tej dacie własna elektrownia słoneczna może być opłacalnym rozwiązaniem. Szczególnie uwidoczni się to w niektórych miastach – panele słoneczne w obszarach dobrze nasłonecznionych powinny dostarczyć na tyle dużo energii, by uzasadnić ponoszenie kosztów inwestycji. Biorąc pod uwagę takie instalacje, jak panele fotowoltaiczne Kraków w dalszym ciągu będzie dobrym miejscem na ich użytkowanie.
  • w dalszym ciągu możliwe jest uzyskanie dopłat, do instalacji takich jak panele słoneczne z rządowych programów.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki warto rozważyć fotowoltaikę jako sensowną alternatywę dostaw prądu również w 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here