Pozyskiwanie energii za pomocą paneli fotowoltaicznych jest coraz bardziej popularne. Dlatego producenci starają się oferować rozwiązania spełniające jak najlepiej potrzeby właścicieli domów. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Należy określić budżet na całą instalację, oszacować zapotrzebowanie energii oraz wydzielić powierzchnię na instalację paneli.
Moc i sprawność
Pierwsze kwestie, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to moc i sprawność. Panele fotowoltaiczne mają różne parametry oraz wykorzystują inne rozwiązania techniczne. Aby obliczyć zapotrzebowanie na prąd, można skorzystać z rachunków za energię lub ze specjalnych kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych. Ilość energii słonecznej, która może być przekształcona w elektryczną, określa sprawność panelu. Zależy to jednak od warunków pracy. Dlatego moc instalacji fotowoltaicznej musi być dobrana optymalnie do zużycia energii w domu oraz warunków otoczenia.
Zalety i zagrożenia
Przy doborze fotowoltaiki trzeba zwrócić uwagę na zagrożenia, które mogą obniżyć opłacalność naszej inwestycji. Problemem może okazać się niewłaściwa instalacja lub uszkodzenia mechaniczne, na przykład pęknięta szyba panelu. Powoduje to korozję obwodów elektrycznych, co nie tylko skutkuje obniżeniem wydajności, ale może być po prostu niebezpieczne. Nie warto oszczędzać na panelach, bo mogą okazać się mało trwałe lub mieć wady powstałe na etapie produkcyjnym. Naprawa takich paneli wiąże się z dużymi kosztami, a nawet może być nieopłacalna.
Różne rodzaje paneli
Fotowoltaika oznacza stosowane różnego rodzaju paneli. Podstawowe typu to panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Pierwsze charakteryzują się najwyższą wydajnością, ale są też najdroższe. Do produkcji wykorzystywane są monokryształy krzemu. Można je łatwo rozpoznać, bo mają specyficzną granatową lub czarną barwę. Panele polikrystaliczne są wytwarzane z niejednolitych kryształów krzemu, dzięki czemu są tańsze i łatwiej dostępne. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych i mają intensywną niebieską barwę. Ostatni rodzaj to nowoczesne panele amorficzne, które mają cienkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu można je montować na wielu różnych powierzchniach. Są odporne na wysokie temperatury, co powoduje, że mają dużą wydajność nawet w miejscach o niskim nasłonecznieniu.
Technologia wytwarzania paneli fotowoltaicznych ulega ciągłym zmianom. Producenci starają się uzyskać większą wydajność, dlatego stosują coraz bardziej skomplikowane i innowacyjne rozwiązania. Fotowoltaika w domu jest łatwa w instalacji i pozwala uzyskać niższe rachunki za prąd. Jest to technologia ekologiczna z ogromnym potencjałem na przyszłość.