Podłoga laminowana czy winylowa – którą wybrać?

0
862
Podłoga laminowana czy winylowa – którą wybrać?

Możliwości wykończenia podłóg jest naprawdę bardzo wiele – wybór klienta nie ogranicza się więc jedynie do paneli drewnianych, drewnopochodnych, czy glazury. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się materiały takie jak korek, panele winylowe, czy panele laminowane – na które z nich warto się zdecydować? Czym tak właściwie się różnią, a także jakie wady i zalety warto rozważyć dobierając produkty do własnego domu?

Panele winylowe – charakterystyka

Moda na panele winylowe jest coraz większa. Winyle imitują szerokość normalnej deski, mają za to bardzo niewielką grubość – sięgającą maksymalnie do 7mm. Choć ta kwestia zależy od producenta. Jest to produkt który wykonano z kilku warstw syntetycznego materiału – zatem korzystna cena oraz bardzo różnorodny wygląd to nie jedyne zalety. Podłoga z paneli winylowych bez problemu imitować może beton, kamień glazurę, czy marmur. Za jej pomocą wprowadzić można do wnętrza dekoracyjne wzory 3D.

Zalety rozwiązania – co warto docenić?

Jak wspomniano wyżej podłogi winylowe to przede wszystkim ogrom możliwości dekoratorskich. Są one mocne i bardzo wytrzymałe, dzięki czemu długo utrzymują swoją strukturę. Co więcej, panele z winylu charakteryzują się wodoodpornością – doskonale sprawdzą się w łazienkach, saunach, czy na basenach, jak również świetnie przewodzą ciepło. Bez obaw można je łączyć z ogrzewaniem podłogowym.

Porównując winyl do paneli drewnianych zauważyć można jeszcze jedną istotną różnicę. Mowa o zdolności do wyciszania dźwięków. Panele winylowe mają dużo lepsze zdolności izolacji akustycznej, co szczególnie docenią rodziny z małymi dziećmi.

To może jakieś minusy?

Wad jest w zasadzie niewiele. Pierwszy problem może stanowić grubość elementów (dla niektórych wynosi ona jedynie 2 milimetry). Dlaczego? Odpowiedź wydaje się oczywista – konieczne jest perfekcyjne wygładzenie powierzchni na której mają być one położone.
Minus może stanowić także cena. Wszak w przypadku chęci wyboru podłogi z paneli winylowych w koszty należy wliczyć podkłady pod panele, profile wykończeniowe, koszt samego montażu a także konieczność stworzenia odpowiedniego podłoża.

Panele laminowane – czym właściwie się różnią?

Deska barlinecka, tradycyjne deski panelowe, panele winylowe, a może panele laminowane – rozważając wszystkie możliwości zapewne pierwszym kryterium w podjęciu decyzji jest cena. Podłoga laminowana to jedna z najtańszych opcji dostępnych na rynku. Co do jakości rozwiązania – tutaj także nie można narzekać.
Powierzchnia każdego elementu jest specjalnie tłoczona, dzięki czemu podłoga z paneli laminowanych może wiernie oddawać charakterystyczną strukturę oraz wzór słojów. Z kolei jej warstwa zewnętrzna jest chroniona substancjami żywicznymi. Gwarantuje to zarówno ochronę, jak i atrakcyjny wygląd całości.

Wady i zalety – na co zwrócić uwagę?

Panele laminowane, podobnie jak te z winylu są dostępne w wielu wzorach i fakturach, imitujących klasyczne drewno, jak i kamień. Są bardzo proste w montażu, tak więc można sobie z nimi poradzić bez pomocy profesjonalnego fachowca. Z dużą łatwością instaluje się również w ich przypadku listwy przypodłogowe.

Niestety są one nieco mniej odporne na wilgoć i uszkodzenia, a także zapewniają nieco gorszą izolację akustyczną – tutaj dalej zdecydowanym faworytem jest winyl. Zastanawiając się również nad opcją ogrzewania podłogowego lepszy wybór stanowi tutaj konkurent. Panele podłogowe tego rodzaju mają wyższy opór cieplny w porównaniu do tych winylowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here