Jak wybrać pompę głębinową do nawadniania?

0
1019
Jak wybrać pompę głębinową do nawadniania?

Każdy posiadacz ogrodu lub działki wie, ile pracy trzeba włożyć w trawnik, aby był soczyście zielony i cieszył oko. Zwłaszcza latem, kiedy żar leje się z nieba, a od dłuższego czasu nie spadła nawet kropelka deszczu. Plewienie chwastów, nawożenie i podlewanie pochłania mnóstwo energii. Jak codziennie zaoszczędzić minimum godzinę i jednocześnie nie zaniedbać ogrodu? Rozwiązaniem może być pompa głębinowa do nawadniania.

Pompa głębinowa do nawadniania – oszczędność czasu i pieniędzy

Podlanie 1m² trawnika to około 1200 litrów wody rocznie. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny wody i energii utrzymanie ogrodu może być sporym obciążeniem finansowym. Wystarczy podliczyć czas, jaki trzeba poświęcić, aby roślinność była w jak najlepszej kondycji i skutecznie zniechęcić się do posiadania ogrodu. Na szczęście nie jesteśmy skazani na codzienne maratony ze szlauchem. Wystarczy zrobić użytek z własnej studni i zamontować odpowiedni system nawadniania.

Pompa głębinowa do nawadniania to najbardziej wydajne urządzenie wykorzystywane do instalacji ogrodowych systemów nawadniania. Ma za zadanie wytworzenie odpowiedniego ciśnienia.

Jak wybrać pompę głębinową do nawadniania?

Dobór mocy urządzenia do zbiornika to pierwsza kwestia, którą należy rozważyć, aby uniknąć awarii. Następnie trzeba wziąć pod uwagę:

  • średnicę odwiertu otworu studziennego;
  • parametr maksymalnej wysokości podnoszenia;
  • głębokość studni;
  • wydajność zbiornika.

Wszystkie te informacje możemy uzyskać od studniarza lub samodzielnie wykonać test wydajności źródła (wystarczy pożyczyć pompę i sprawdzić ile wody wypompuje w minutę).

Od tych  informacji zależy, m.in.:

  • ilość zraszaczy;
  • wybór urządzenia;
  • ilość linii kroplujących;
  • odległość zraszaczy od źródła.

Uwzględnienie wszystkich tych parametrów pozwoli dobrać pompę i zapewnić odpowiednie nawodnienie ogrodu.

Inne metody nawadniania

Jeśli z jakichś powodów pompa głębinowa nie jest dobrym pomysłem, warto wziąć pod uwagę takie metody jak:

  • pompa hydrofobowa – niezbędny dostęp do zbiornika na deszczówkę lub studni kręgowej i zadbanie o to, aby woda nie zawierała żadnych zanieczyszczeń;
  • pompa zatapialna o dużej odporności na zanieczyszczenia – dużo tańsze rozwiązanie, ale często niekompatybilne z systemem nawadniania; niezbędny jest dostęp do stawu, rzeki lub studni kręgowej.

Pielęgnacja ogrodu lub działki nie musi być trudna i czasochłonna. Wystarczy zastosować kilka trików, aby móc relaksować się na świeżym powietrzu i cieszyć się bujną roślinnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj