Jak działa prasa hydrauliczna?

0
437
Jak działa prasa hydrauliczna?

Prasa hydrauliczna to specjalistyczne urządzenie, które znacznie zwiększa siłę nacisku, wykorzystując w tym celu prawo Pascala. Mówi ono o tym, że ciśnienie zewnętrzne wywierane na zamknięty zbiornik z gazem lub cieczą rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach. Dlaczego prasa warsztatowa cieszy się tak dużą popularnością? Dowiedz się, czym dokładnie cechuje się to urządzenie i do czego można je wykorzystać.

Czym jest prasa hydrauliczna?

W ciężkim przemyśle wykorzystuje się wiele metalowych elementów, które odznaczają się wysoką twardością. Ich obróbka wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, który zapewni odpowiednio dużą i równomierną siłę nacisku. Wykorzystanie prasy warsztatowej gwarantuje uzyskanie pożądanych efektów. W wyniku innych działań przedmioty mogą zostać uszkodzone lub zdeformowane.

Prasy hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są przede wszystkim w zakładach specjalizujących się w formowaniu oraz obróbce plastycznej elementów metalowych. Ze względu na wysoką siłę nacisku prasa hydrauliczna stosowana jest do wytwarzania układów hamulcowych lub napędów w innych maszynach.

Prasa hydrauliczna – jak działa?

Budowa prasy warsztatowej opiera się głównie na dwóch cylindrach zamkniętych tłokami. Wolną przestrzeń wypełnia specjalna ciecz – olej hydrauliczny. Pompy tłokowe stosowane są w układach tradycyjnych, natomiast urządzenia o dużej sile nacisku wymagają zastosowania pomp zębatych lub łopatkowych, napędzanych silnikami elektrycznymi. W czasie działania prasy ciśnienie w cieczy jest przenoszone równomiernie. Oddziaływanie na pierwszy, mniejszy tłok powoduje wywarcie nacisku na drugi. Wytworzona siła jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości powierzchni elementu.

Praca dwóch tłoków pompy jest taka sama, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo dużej siły nacisku przy zastosowaniu niewielkiej siły początkowej. Początkowy nacisk jest więc wielokrotnie zwiększony.

Gdzie wykorzystywana jest prasa hydrauliczna?

Prasy hydrauliczne nie stanowią zawsze samodzielnych urządzeń. Ich sposób działania sprawia, że wykorzystywane są w maszynach z siłownikami hydraulicznymi. Stosuje się je m.in. w podnośnikach samochodowych czy układach hamulcowych. Oprócz tego prasa hydrauliczna jest niezbędnym elementem wyposażenia warsztatów, które zajmują się obróbką metali. Specjalistyczne zakłady takie jak Konstalmet posiadają nawet kilka pras. Dzięki temu firma może wykonywać nawet masowe zlecenia.

Rodzaj prasy hydraulicznej – jakie ma znaczenie?

Prasy hydrauliczne różnią się przede wszystkim napędem. W manualnie sterowanych urządzeniach stosuje się ręczną pompę. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w stacje pneumatyczne, które pompują powietrze pod dużym ciśnieniem. Duże znaczenie ma też jakość elementów użytych do konstrukcji maszyny. Dlatego, aby zakupić solidny, spełniający wymagania model, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:

  • maksymalną siłę nacisku,
  • konstrukcję elementów takich jak tłoki, pompy czy siłowniki,
  • rodzaj wykorzystanego napędu,
  • stan poszczególnych części, jeśli maszyna była używana,
  • dostępność części zamiennych i dodatków.

Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z usług profesjonalnych zakładów, które specjalizują się w obróbce elementów metalowych. Wtedy można mieć pewność, że zlecenie zostanie wykonane sprawnie i bez mankamentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj