Co powinien zawierać dobry zestaw stereo?

0
426
Co powinien zawierać dobry zestaw stereo?

Na podstawowy zestaw stereo składają się trzy elementy: źródło sygnału, wzmacniacz oraz kolumny głośnikowe. Każda z tych składowych ma ogromny wpływ na efekt końcowy w postaci generowania wysokiej jakości dźwięku. Na jakich zasadach działa każdy z poszczególnych elementów? Co warto o nich wiedzieć? Odpowiedzi znaleźć można w tekście poniżej.

Z czego składa się zestaw stereo?

Najbardziej podstawowy zestaw stereo składa się z trzech elementów: źródła sygnału, wzmacniacza oraz kolumn głośnikowych. Co rozumiemy przez „źródło sygnału”? Należy zdawać sobie sprawę, że muzyka, którą słyszymy jest w początkowej fazie zwykłym sygnałem elektrycznym. Po trafieniu do wzmacniacza nabiera on odpowiedniej mocy i jest uwalniany przez głośniki.

Źródłem sygnału są urządzenia, które wykorzystujemy do słuchania muzyki. Może być to np. telewizor, odtwarzacz płyt, laptop lub smartfon. Urządzenia te korzystać mogą z różnych źródeł muzyki. W przypadku telewizorów, laptopów czy smartfonów mogą być to np. różnego rodzaju serwisy streamingowe jak np. Spotify, Tidal czy Deezer.

Za co odpowiada wzmacniacz?

Kolejnym elementem zestawu audio jest wzmacniacz. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie sygnału audio. Impuls elektryczny, który wychodzi ze źródła sygnału jest zbyt słaby, żeby mógł zostać uwolniony przez kolumny głośnikowe. To właśnie rolą wzmacniacza jest jego przetworzenie w taki sposób, by był gotowy do wydobycia się na zewnątrz.

Wzmacniacz składa się z dwóch elementów – przedwzmacniacza oraz wzmacniacza mocy. Elementy te mogą funkcjonować jako dwa oddzielne urządzenia, jednak ich dobór jest rozwiązaniem skierowanym dla audiofilów. Na szczęście istnieje wzmacniacz zintegrowany, który łączy w sobie te dwa elementy. Ten rodzaj wzmacniacza warto nabyć od firmy Yamaha.

Co warto wiedzieć o kolumnach głośnikowych?

Za efekt końcowy w postaci wydobycia się dźwięku na zewnątrz odpowiada zestaw głośnikowy. Jak dokładnie działają głośniki? Sygnał elektryczny, który przekazywany jest przez wzmacniacz wywołuje drgania membrany, które są źródłem fal akustycznych. Kolumny wyposażone są w zwrotnicę, która rozpoznaje częstotliwości i kieruje je do konkretnych głośników.

Wybierając kolumny do domowego zestawu stereo należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród nich wymienić należy takie parametry jak np. moc, impedancja, efektywność (zwana również skutecznością) oraz wielkość kolumn. Dobrze skomponowany zestaw audio jest gwarantem wspaniałych doznań podczas słuchania muzyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here