Czyszczenie okapu – jak to zrobić?

0
621
Czyszczenie okapu – jak to zrobić?

Okap kuchenny to jeden z najczęściej użytkowanych sprzętów w kuchni. Jego nieustanne działanie powoduje pojawianie się na nim różnego rodzaju plam i zabrudzeń. W trakcie sprzątania pomieszczenia kuchennego nie należy więc pomijać tak ważnego urządzenia, zwłaszcza że zachowanie go w czystości wpływa na jego lepszą pracę. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie wyczyścić okap kuchenny.

Jak wyczyścić okap kuchenny?

Czyszczenie okapu kuchennego może się wydawać dość uciążliwą i monotonną czynnością. Aby zapobiec gromadzeniu się dużych ilości brudu i zanieczyszczeń, warto robić to regularnie. Dzięki temu sprzątanie urządzenia nie będzie sprawiało tak wiele problemu jak w przypadku robienia tego jedynie raz na jakiś czas.

Należy podkreślić, iż na okapie kuchennym gromadzi się zazwyczaj tłuszcz, który bez stosowania różnego rodzaju środków, może okazać się dość trudny do usunięcia. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na łatwe i szybkie oczyszczenie sprzętu. Łagodne zabrudzenia należy przetrzeć mieszanką wody z octem. Kratę warto posmarować olejem lub oliwą z oliwek, a następnie przykryć całość ściereczką zmoczoną w gorącej wodzie. Resztki tłuszczu należy usunąć gąbką i ręcznikiem papierowym. W przypadku bardzo zabrudzonych elementów warto wykorzystać nieco bardziej profesjonalne substancje – specjalne środki odtłuszczające. Warto wybierać te, które nie wejdą w reakcję z czyszczoną powierzchnią.

Aby zachować maksimum bezpieczeństwa w trakcie sprzątania, należy:

  • odłączyć okap od źródła prądu,
  • wyciągnąć siatkę i wyjąć filtr (jeśli okap taki posiada).

Warto zaznaczyć również, iż sposób czyszczenia okapu kuchennego powinien być dostosowany do rodzaju urządzenia. Na rynku wymienia się bowiem różne sprzęty takie, jak okapy przyścienne, okapy wyspowe, okapy sufitowe czy okapy podszafkowe.

Jak często należy czyścić okap kuchenny?

Podkreśla się, że dla uzyskania najlepszego efektu, obudowę okapu, czyli zewnętrzną część urządzenia, warto myć co najmniej raz w tygodniu. Inne elementy należy oczyszczać dość regularnie (w odstępie około półtora tygodnia), tak aby nie doprowadzić do nagromadzenia się zbyt dużej ilości brudu. Zaschnięty tłuszcz i inne zabrudzenia mogą być bowiem bardzo trudne do usunięcia.

Częstotliwość mycia okapu kuchennego zależy od tego, jak często korzysta się z kuchni. W przypadku korzystania z niego okazjonalnie czyszczenie można przeprowadzić raz na dwa lub trzy tygodnie. W innym przypadku warto robić to znacznie częściej.

Jak zapobiec brudzeniu się okapu?

Aby oszczędzić sobie bardzo długiego i trudnego mycia okapu kuchennego, należy zadbać o takie urządzenie, które umożliwia łatwe oczyszczanie. Wśród takich czynników wymienia się przede wszystkim:

  • korzystanie z przykrywek na garnki w trakcie gotowania,
  • inwestowanie w okapy do zabudowy,
  • wybieranie okap o ciemnym kolorze,
  • korzystanie z płyty indukcyjnej zamiast gazowej.

Dobrze jest również wybrać okap kuchenny od sprawdzonego producenta, który w trakcie projektowania stawia na wysoką jakość urządzenia, korzystając przy produkcji wyłącznie z trwałych i mocnych materiałów. Takie okapy można znaleźć w sklepie internetowym Ciarko Design.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here