Czy ocieplanie piwnicy jest konieczne?

0
585
Czy ocieplanie piwnicy jest konieczne?

Na podpiwniczenie najczęściej decydując się właściciele budynków jednorodzinnych, którzy chcą powiększyć powierzchnię użytkową lub powierzchnię gospodarczą. bez względu na przeznaczenie tego pomieszczenia, należy pamiętać że jest ono częścią budynku i tak jak cała reszta powinno zostać ocieplone. Dzięki termoizolacji piwnicy możemy być pewni, że ciepłe powietrze z wyższych poziomów w budynku nie będzie uciekać przez nieocieplony strop podpiwniczenia. Czy termoizolacja piwnicy jest zawsze potrzebną inwestycją?

Co zyskujemy ocieplając piwnicę?

Ocieplenie budynku jest konieczną inwestycją dla jego niskiej energochłonności. Dobrze zaizolowane ściany domu są bardzo pewną  barierą przed uciekającym z budynku ciepłem – nie tylko pomagają je zatrzymać, ale również utrzymać odpowiednie temperatury i mikroklimat w pomieszczeniach. Optymalne temperatury to takie, które są bezpieczne dla zdrowia człowieka i wskazane dla jego komfortu. W przypadku podpiwniczenia ocieplenie wyłącznie cokołu i ścian zewnętrznych może okazać się niewystarczające. W pomieszczeniach użytkowych fachowcy zalecają wykonanie ocieplenia ścian i podłogi, a także zamontowanie w nich wydajnej instalacji grzewczej. Na nieocieplonej powierzchni może zbierać się wilgoć i powstawać zacieki, a w konsekwencji – tworzyć się ogniska pleśni i grzybów. W takiej piwnicy czuć bardzo charakterystyczny stęchły zapach, co jest jednym z pierwszych znaków nieodpowiedniego mikroklimatu wewnątrz.

Grubość ocieplenia ma znaczenie

Od tego, jaką grubość ocieplenia zamontujemy zależeć będzie wydajność termoizolacji, która się przekłada na energochłonność całego budynku. Jeśli użyjemy zbyt cienką warstwę styropianu lub wełny mineralnej, ochrona przed uciekającym ciepłem może się okazać niewystarczająca. Pamiętajmy, że w przypadku podpiwniczenia pełnego ciepło ucieka przez ściany znacznie wolniej, a to ze względu na wyższą temperaturę gruntu niż powietrza w zimę, czyli w sezonie grzewczym. O grubości warstwy izolacyjnej decyduje projektant , który nanosi tę wartość w projekcie termomodernizacyjnym lub projekcie budowlanym – w zależności od etapu budowy. Jeśli jednak zależy nam na ograniczeniu grubości ocieplenia, możemy wybrać styropian o możliwie najlepszej izolacyjności, na przykład styropian xps styrodur, którego maksymalna grubość wynosi 10 cm.

Czym ocieplić piwnicę?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, o wyborze odpowiedniego materiału do ocieplania piwnicy decyduje projektant termoizolacji. Na jego decyzję wpływ ma wiele czynników, takich jak technologia w jakiej budynek został wzniesiony, parametr izolacyjności cieplnej zastosowanych materiałów budowlanych, czy zawilgocenie gruntu. Jest to związane z tym, że warstwa ocieplenia ma kontakt nieraz z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przez co musi wykazywać odporność na ściskanie, nasiąkanie wodą gruntową, czy nagłe zmiany temperatury, powodujące zamarzanie i odmarzanie zbierającej się wilgoci.

Do najczęściej stosowanych materiałów do ocieplania piwnic należą różne odmiany styropianu. Zwykle sprzedawany jest w postaci płyt, których układanie jest szybsze i łatwiejsze w porównaniu z innymi materiałami. Dodatkowo, krawędzie płyt styropianowych są frezowane, dzięki czemu poszczególne płyty ściśle do siebie przylegają, co wyklucza powstawanie mostków termicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here