Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych?

0
533
Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych?

Ścieżki ogrodowe to nie tylko ważne szlaki komunikacyjne, które pozwalają nam bezpiecznie poruszać się między poszczególnymi strefami, ale również elementy dekoracyjne posesji. Żeby podkreślić ich walory estetyczne, warto wykonać wzdłuż nich odpowiednie oświetlenie, a także nasadzenia. Obecnie możemy znaleźć wiele różnych roślin obwódkowych, z których można wykonać miniaturowe żywopłoty, jak również kwiatów, które świetnie sprawdzą się jako dekoracja tych elementów naszej posesji. Co posadzić wzdłuż ścieżek ogrodowych? Podpowiadamy.

Czy warto posadzić rośliny ozdobne wzdłuż ścieżki ogrodowej?

Chcąc obsadzić teren wzdłuż ścieżek ogrodowych, warto zastanowić się nad tym, jakiego typu rośliny będą pasowały do naszej posesji. Niektórzy decydują się na to, by zastosować w takim miejscu krzewy, krzewiny czy byliny. Inni z kolei preferują rośliny ozdobne, które na przykład co sezon wymieniają na inne gatunki. 

Jeżeli należymy do tej ostatniej grupy, możemy sprawdzić, jakie kwiaty dostępne są w miejscach takich jak internetowe centrum ogrodnicze oraz w sklepach stacjonarnych. Wśród polecanych roślin ozdobnych, które doskonale sprawdzą się jako obsadzenie ścieżki ogrodowej, można wymienić lawendę. Jest ona dostępna w wielu rozmiarach i charakteryzuje ją długi okres kwitnienia. Od kwietnia do czerwca możemy cieszyć oczy również ciemnoniebieskimi gronami szafirka amerykańskiego. Z kolei dorastający do 30 cm goździk siny może być dobrą propozycją, kiedy zależy nam na dość zwartym pokroju rośliny.

Jakie krzewy można posadzić wzdłuż ścieżki ogrodowej?

Właściciele wielu posesji wzdłuż ścieżek ogrodowych sadzą również krzewy wieloletnie. Ich dobór nie powinien być jednak kwestią przypadku, ponieważ w takim miejscu najlepiej sprawdzą się gatunki, które nie rozrastają się w nadmierny sposób, a więc nie przeszkadzają użytkownikom ścieżki. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych gatunków, bez wątpienia jest bukszpan, który można formować w dowolny sposób, a jego wysokość może osiągać nawet 4-6 m. Dodatkowo jest on mało wymagający, jeżeli chodzi o warunki glebowe czy temperaturowe. 

Kolejnym chętnie wybieranym gatunkiem jest jałowiec pospolity, który dorasta do 40 cm wysokości. Jest niezwykle prosty w uprawie. Roślina ta nie kwitnie, lecz w zależności od odmiany ma charakterystyczny kolor. Na przykład wersja Blue Carpet cechuje się szyszkami o kolorze brunatnym i błękitno-szarymi liśćmi. Z kolei odmiana Golden Coast jest bardziej rozłożysta, a po kilku latach może osiągnąć nawet metr. Jej nazwa odnosi się do koloru złotych liści, które zachwycają przez cały rok.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj