Przestrzeganie BHP w czasie budowy musi się odbywać na różnych poziomach. Jednym z nich jest dbałość o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy. Pomimo tego, że instalacje oświetleniowe mają tu charakter tymczasowy, to ich elementy muszą spełniać określone prawem parametry.
W jaki sposób przestrzegać BHP w czasie budowy? Trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest tu dbanie o właściwe oświetlenie miejsca pracy. W tym celu stosuje się różne rodzaje instalacji i sprzętu (np. maszty oświetleniowe na wynajem). Muszą one spełniać wymagania prawa. O czym warto wiedzieć jeśli chodzi o oświetlenie budowlane?
Jakie powinno być oświetlenie budowlane?
Czym powinno się odznaczać oświetlenie budowlane? Przepisy BHP muszą być w tym zakresie przestrzegane. Bez odpowiedniego doświetlenia obszaru terenu budowy znacząco wzrasta niebezpieczeństwo różnego typu wypadków. Dodatkowo jego zastosowanie zwiększa wydajność produkcji, pozwala oszczędzić wzrok osób pracujących i sprawia, że mogą się poczuć pewniej w trakcie wykonywania swoich zadań.
Poza miejscami wykonywania pracy muszą zostać oświetlone:
-
miejsca niebezpieczne – np. bramki ustawione przed skrzyżowaniami dróg z miejscami występowania linii energetycznych napowietrznych;
-
przejścia – oświelone muszą być przejścia dla pieszych, drogi, dojścia i dojazdy;
-
miejsca pracy maszyn budowlanych.
W miarę możliwości korzystne jest doświetlanie miejsca prac w dzień i bezwzględnie nakazane po zmroku i w porze nocnej.
Jakie nie powinno być oświetlenie budowlane?
Przepisy BHP dość klarownie wskazują na to, jakie nie może być oświetlenie budowlane. W szczególności zwraca się uwagę na to, aby nie powodowało powstawania długich cieni, oślepiania osób pracujących i powstawania zjawisk stroboskopowych. Należy też uważać na to, by w świetle oświetlenia budowlanego nie wiązało się ze zmianą barw znaków stosowanych na budowach, znaków ostrzegawczych itp. Warto dodać, że wysokie konstrukcje (żurawie, maszty) muszą być wyposażone w oświetlenie pozycyjne.
Jednocześnie wiadomo, że najlepsze dla wzroku jest oświetlenie naturalne. Wykorzystywane sztuczne źródła światła powinny je możliwie dobrze imitować. W szczególności należy zadbać o doświetlenie miejsc długotrwałej pracy, które pozbawione są doświetlenia dziennego.
Oświetlenie budowlane – czemu warto je wypożyczyć?
Oświetlenie budowlane ma charakter czasowy. Nie zawsze musi być ono bardzo rozbudowane. Czasami dobrym wyjściem jest zastosowanie takich urządzeń, jak choćby maszty oświetleniowe na wynajem. Dzięki nim można oświetlić przestrzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami, jednocześnie pozwala na:
-
Uniknięcie poważnych kosztów związanych z zakupem systemu oświetlenia budowlanego;
-
Szybką instalację oświetlenia;
-
Poprawia organizację pracy i zwiększa jej bezpieczeństwo.
Dzięki takiemu systemowi oświetlenia budowlanego jest możliwe wydłużenie czasu pracy. W przypadku bardzo pilnych prac można nawet wprowadzić dwuzmianowość, która znacząco przyspiesza postępy prac.