Jak wygląda leczenie depresji u dzieci?

0
440
Jak wygląda leczenie depresji u dzieci?

Podstawą w leczeniu depresji u dzieci jest psychoterapia. W niektórych przypadkach wymagane jest także zastosowanie odpowiednie farmakoterapii, ale tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Leczenie zaczyna się od diagnozy

Jeżeli masz obawy, że Twoje dziecko ma depresję należy udać się do lekarza rodzinnego, który je przebada i skieruje do odpowiedniego specjalisty, w razie potrzeby. Najczęściej rodzice wysyłani są do psychiatry dziecięcego, gdzie po dokładnym wywiadzie z pacjentem oraz opiekunem wdrażane jest odpowiednie leczenie.

Podstawową bronią w walce z dziecięcą depresją jest psychoterapia. W zależności od stanu pacjenta może mieć charakter grupowy, rodzinny lub indywidualny. Jeżeli codzienne funkcjonowanie dziecka jest mocno utrudnione, zaleca się leczenie farmakologiczne, które zwykle daje efekty po 4-6 tygodniach regularnego przyjmowania leków. Trzeba tutaj jasno zaznaczyć, że przepisane medykamenty mają być wsparciem dla psychoterapii. Nie mogą być stosowane zamiast niej.

Dzieciom najczęściej zapisywane są następujące leki przeciwdepresyjne:

  • sertralina, 
  • fluoksetyna,
  • fluwoksamina, 
  • paroksetyna, 
  • citalopram i escitalopram. 

Wymienione preparaty mają wspomóc dziecko w codziennym funkcjonowaniu, nie mają natomiast działania nadmiernie uspokajającego. Podawane pod kontrolą, zgodnie z zaleceniami są bezpieczne. Konieczne jest jedynie regularne wykonywanie prób wątrobowych, ponieważ leki przeciwdepresyjne mocno ten narząd obciążają.

Istotne jest, aby poinformować psychiatrę, jeżeli w trakcie farmakoterapii pojawią się jakiekolwiek, nawet najdrobniejsze skutki uboczne m.in. bóle głowy, senność, zaburzenia koncentracji. Można zareagować wtedy bez przerywania leczenia, a dbając o komfort pacjenta.

Ile trwa leczenie depresji u dzieci?

Najważniejsze są 3 pierwsze miesiące leczenia dziecka przy pomocy psychoterapii oraz farmakoterapii. Konieczne jest w tym czasie restrykcyjne przestrzeganie zaleceń, stawianie się na wizyty. Do roku po osiągnięciu zadowalających rezultatów należy monitorować stan zdrowia dziecka, bacznie przyglądać się jego samopoczuciu, kontrolować wahania nastrojów.

Odstawienie leków przeciwdepresyjnych zawsze musi odbywać się pod okiem specjalisty, aby uniknąć niepożądanych objawów grypopodobnych, bólów głowy, pobudzenia czy zmęczenia. Psychiatra zareaguje właściwym postępowaniem na każde niekorzystne skutki mogące pogorszyć stan pacjenta i zniweczyć efekty leczenia.

Depresja wieku dziecięcego jest bardzo trudną przypadłością

Niejednoznaczne objawy depresji wieku dziecięcego sprawiają, że często rodzice bagatelizują gorszy nastrój lub zamknięcie u dziecka. Jest to bardzo poważna choroba mogąca bardzo utrudnić życie i doprowadzić do dużej tragedii. Istotna jest czujność, intuicja i empatia rodziców, którzy znają swoje dziecko, umieją wyłapać u niego niepokojące zachowania.

Warto także słuchać sygnałów od nauczycieli, instruktorów z zajęć pozalekcyjnych, którzy dużo czasu spędzają z dzieckiem. Jeżeli twierdzą, że pogorszyły się nagle wyniki zarówno w dyscyplinach naukowych, jak i pozalekcyjnych, należy sprawdzić, czym to może być spowodowane. Od reakcji we właściwym momencie zależy życie dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here