Jak wybrać węgiel?

0
707
Jak wybrać węgiel?

Należy mieć świadomość, że wybór węgla jest obecnie zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czy pellet będzie dobrym rozwiązaniem? Jak wybrać skład opału?

Rodzaje węgla – klasyfikacja w oparciu o normy krajowe

Warto wiedzieć, że węgiel kamienny cechuje się różnymi parametrami. Należy do nich zaliczyć: ciepło spalania, dylatacja, spiekalność czy zawartość części lotnych.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że ze względu na wymienione wcześniej cechy można wyróżnić następujące rodzaje węgla kamiennego: węgiel gazowy, węgiel płomienny, węgiel gazowo płomienny, węgiel meta-koksowy, węgiel gazowo koksowy, węgiel chudy.

Godny uwagi jest również fakt, że do zastosowań w paleniskach domowych zdecydowanie najlepiej egzamin zdadzą węgiel płomienny i gazowo płomienny. Warto również zaznaczyć, że do spalania wszystkich pozostałych typów węgla będzie wymagane specjalne przystosowane urządzenia grzewcze. Jak wiadomo, węgiel zaliczany jest do nieodnawialnych źródeł energii.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje węgla ze względu na wielkość?

Podejmując decyzję o zakupie węgla, należy wiedzieć, że ze względu na wymiary można wyróżnić następujące sortymenty: węgiel groszek, węgiel orzech, miał węglowy, węgiel gruby, muł, węgiel grys, węgiel kostka, pył.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w gospodarstwach domowych można bez większego problemu spalać węgiel różnych rozmiarów. Możliwości spalania będą bowiem uzależnione od kotła grzewczego, z którego będą korzystać użytkownicy. Osoby, które odwiedzą skład opału powinny w pierwszej kolejności spytać sprzedawcę o rodzaj oferowanego węgla. Rekomendowane jest również zweryfikowanie, jaki certyfikat został do niego przypisany.

Należy mieć świadomość, że w polskich składach węgla można zaopatrzyć się nie tylko w bardzo wysokiej jakości węgiel polski, ale również węgiel importowany. Bardzo istotne znaczenie ma zwracanie uwagi na czynniki, które można bez większego problemu wychwycić gołym okiem.

Świetnym rozwiązaniem będzie także zapytanie o zawartość popiołu procentowo, kaloryczność, zawartość części lotnych czy zawartość wilgoci. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najwyższej klasy węgiel kamienny powinien cechować się kalorycznością oscylującą na poziomie 26-28 MJ/kg. Warto również pamiętać, aby dobierać węgiel według specyfikacji dostarczanej przez producenta producenta kotła centralnego ogrzewania, w którym będzie spalany zakupiony węgiel. Należy znaleźć w instrukcji sprecyzowane informacje dotyczące rodzaju węgla, którego spalanie będzie najbardziej efektywne.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą
LipnowskiOpał
ul. Górna 28B
87-600 Lipno
https://lipnowskiopal.pl/kontakt/wloclawek/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj