W dzisiejszych czasach bardzo często można spotkać się z negatywnymi skutkami postępującego globalnego ocieplenia – urosło ono do dość dużego stopnia głównie z powodu działalności ludzi (firm przemysłowych, paliw kopalnianych itp.). Wiele osób postanowiło zrezygnować z powszechnych źródeł energii na rzecz fotowoltaiki – czy warto postąpić tak samo i postawić na energię słoneczną?
Panele fotowoltaiczne – co to?
Są to urządzenia, które dzięki energii słonecznej wytwarzają prąd. Posiadając je, nie tylko dba się o środowisko, lecz również o „własną kieszeń” – jest to sposób o wiele bardziej energooszczędny, dzięki czemu rachunki za prąd z pewnością będą niższe. Poza osobami prywatnymi, które decydują się na panele słoneczne, istnieją także firmy, które pozyskują energię również przy pomocy fotowoltaiki.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Można spotkać się z 3 rodzajami fotowoltaiki. Są to instalacje fotowoltaiczne w wariantach:
- sieciowym – koszt założenia nie jest wysoki (akumulatory są niepotrzebne). Istnieje możliwość korzystania z klasycznego źródła energii elektrycznej. Jest to najpopularniejszy wybór.
- hybrydowym – oprócz paneli fotowoltaicznych wymagane jest również posiadanie innego źródła prądu (np. turbin wiatrowych).
- autonomicznym – nie są podłączane do sieci energetycznej. Najczęściej wykorzystywana w domkach lub pomieszczeniach, gdzie trudno o dostęp do sieci.
Fotowoltaika – czy warto?
Patrząc na korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne z pewnością fotowoltaika jest warta uwagi. Przed decyzją warto zwrócić uwagę na dotacje – ma to duży wpływ na to, czy dana osoba postanowi założyć instalację fotowoltaiczną w domu, czy firmie. Jednymi z takich dotacji są:
- Czyste powietrzne
Można dzięki niej uzyskać wsparcie do 50% wartości inwestycji. Wnioski można składać do 2027 roku.
- Program mój prąd
Dzięki niemu powstało prawie ćwierć miliona instalacji fotowoltaicznych. Kolejna edycja programu ma ruszyć już w najbliższych miesiącach.
- Dotacja warszawska – fotowoltaika Warszawa
Tutaj dofinansowanie plasuje się na poziomie 1500 zł za 1kW, jednak nie więcej niż 15 000 zł. „Dotacja Warszawska” jak można się domyślić, jest skierowana do osób posiadających nieruchomości w Warszawie. Panele fotowoltaiczne Warszawa – mieszkając w stolicy z pewnością warto zastanowić się nad taką pomocą.
Podsumowując – fotowoltaika w 2022 z pewnością jest ciągle opłacalna, tym bardziej, jeśli można skorzystać z powyższych dotacji.