Dlaczego warto zdecydować się na kolektory słoneczne?

0
865
Dlaczego warto zdecydować się na kolektory słoneczne?

W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskały panele fotowoltaiczne, natomiast kolektory słoneczne odeszły nieco w zapomnienie. Całkiem niesłusznie, bowiem za ich pomocą możemy pozyskać potrzebną energię do ogrzania wody, a w niektórych przypadkach mogą one również pokrywać przynajmniej częściowo zapotrzebowanie na ciepło. Dlaczego warto zdecydować się na montaż kolektorów słonecznych?

Czysta energia ze słońca

Kolektory słoneczne pozwalają pozyskać całkowicie czystą energię, która pochodzi ze słońca. Dzięki nim korzystamy z tak zwanych źródeł alternatywnych, które pochodzą z natury. Kolektory słoneczne, za pomocą których pozyskujemy energię, są stosunkowo łatwe w montażu, choć oczywiście zadanie to należy powierzyć fachowcom. Co więcej, możemy o nich pomyśleć zarówno na etapie planowania inwestycji, jaką jest budowa domu, jak i wtedy, gdy mieszkamy już w wykończonym domu, lecz zastanawiamy się, w jaki sposób wykorzystać energię pochodzącą z natury. Na rynku dostępne są różne rodzaju kolektorów słonecznych, dlatego też możemy dobrać model do potrzeb swoich i domowników, a także profilu budynku.

Zimno czy ciepło?

Za pomocą kolektorów słonecznych, jak sama nazwa wskazuje, pozyskujemy energię ze słońca. Tymczasem wiele osób zadaje sobie pytanie, czy sprawdzą się one w naszym, stosunkowo kapryśnym klimacie? Ostatecznie polskie lata bywają różne – czasem niesamowicie słoneczne, innym razem wilgotne i deszczowe. Co więcej, jesienią i zimą samego słońca jest stosunkowo niewiele. Pamiętajmy jednak, że choć go nie widzimy, to ono wciąż jest, dlatego z powodzeniem możemy zamontować kolektory słoneczne. Rzeczywiście, kojarzymy je głównie z krajami południowymi, w których słońca nie brakuje. Zwróćmy jednak uwagę, że tam kolektory słoneczne są w stanie zaopatrzyć w ciepłą wodę całe kompleksy hotelowe. W dodatku dzięki nim budynki zostają odpowiednio dogrzane zimą, dzięki czemu nie gromadzi się w nich wilgoć. W polskich warunkach kolektory słoneczne nie zapewniłyby aż tak dużych dostaw ciepłej wody czy ciepła, jednak są w stanie zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego.

Montaż z pomocą specjalistów

Dobór kolektorów słonecznych, a także ich montaż, powinniśmy powierzyć profesjonalistom. Dzięki temu mamy pewność, że panele będą pobierać wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić około 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w miesiącach letnich nawet i 100%. Montaż kolektorów słonecznych pozwala więc generować realne oszczędności w niedługim czasie od przeprowadzanie inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here