Dziś niemal każdy członek rodziny korzysta ze smartfona i/lub komputera. A jeśli tak – warto pokusić się o zbudowanie domowego media center.
Wspólna baza rodzinnych zdjęć i plików, które wszyscy chcą mieć pod ręką, dostępna z poziomu smartfona każdego z domowników. Domowe centrum informacji, pobierające dane na temat aktualnych warunków pogodowych czy ważnych wydarzeń. A może media center, umożliwiające wygodne odtwarzanie plików i muzyki? Wdrożenie podobnych urządzeń można powierzyć fachowcom, co jednak będzie wiązało się z niemałymi kosztami. Można jednak również kupić potrzebne wyposażenie i zbudować taki system samodzielnie! Co będzie potrzebne do jego złożenia?
Minikomputery jednopłytkowe – czyli małe komputery o wielkich możliwościach
Bez względu na rodzaj projektowanego urządzenia lub systemu, jego sercem stanie się minikomputer jednopłytkowy, taki jak popularna platforma Raspberry Pi. To niewielka płytka drukowana, która wprawdzie pozbawiona jest obudowy oraz nakładek wzbogacających ją o różne wyspecjalizowane funkcje (te można bez problemu dokupić osobno), ale za to zawiera komponenty średniej klasy komputera stacjonarnego. Karta SD w roli dysku twardego, 8GB pamięci RAM czy możliwość łączenia się z zewnętrznymi urządzeniami poprzez port USB sprawiają, że dla osoby zaznajomionej nieco z elektroniką, Raspberry Pi stanie się pełnoprawnym urządzeniem centralnym. Do głównego modułu należy następnie dobrać rozszerzenia (tzw. Raspberry Pi Hat) o określonych funkcjach. Oprócz połączenia poszczególnych składowych w jeden system, niezbędna będzie jeszcze konfiguracja programowa, z którą jednak bez trudu poradzą sobie pasjonaci nowinek technologicznych.
Klucz do sukcesu: Raspberry Pi ze stałym numerem IP
Jedną z podstawowych kwestii, jakie warto przemyśleć budując własne media center oparte na minikomputerze, jest konfiguracja połączenia bezprzewodowego Raspberry Pi. WiFi config – bo tak zwykle określa się skrótowo całokształt ustawień sieci WLAN – umożliwia nie tylko podłączenie do istniejącej sieci, ale nawet udostępnienie nowego połączenia w tzw. trybie access point (AP). Co więcej, użytkownicy „maliny” mogą wykorzystać plik systemowy o nazwie dhcpcd.conf, ustawiając w nim stały adres IP, jaki router ma przydzielić minikomputerowi, omijając w ten sposób domyślną (w znakomitej większości sieci WLAN) funkcję dynamicznego przypisania adresów DHCP. Rozwiązanie takie ułatwia dostęp zewnętrznych urządzeń, znajdujących się w tej samej sieci, do zasobów oferowanych przez „malinę”.
Jakie funkcjonalności możesz zaoferować w domowym media center?
W przypadku domowego systemu media center, opartego na płytce Raspberry Pi, warto rozważyć wybór specjalizowanego systemu operacyjnego, przeznaczonego do odtwarzania multimediów z pliku, odtwarzacza CD/DVD, a także popularnych serwisów strumieniowych. Choć oczywiście istnieje możliwość „postawienia” centrum rozrywki na bazie oficjalnego systemu operacyjnego (Raspberry Pi OS), to zastosowanie dedykowanego rozwiązania pozwoli cieszyć się pełnoekranowym, wysokiej jakości interfejsem użytkownika, przypominającym nieco aplikacje dostępne w najwyższej klasy sprzęcie RTV. Do złącza GPIO Raspberry Pi można także podłączyć specjalną nakładkę z wysokiej jakości przetwornikiem DAC, która umożliwi transmisję dźwięku do wzmacniacza lub amplitunera niewyposażonego w wejście HDMI. Mamy także doskonałą informację dla estetów – dla Raspberry Pi dostępne są dostępne profesjonalne obudowy, umożliwiające pracę w widocznym miejscu salonu. Istnieje też możliwość podwieszenia minikomputera na tylnej części obudowy telewizora – do tego celu warto wykorzystać jedną z dostępnych w sprzedaży obudów wyposażonych w mocowanie typu VESA. Więcej informacji można znaleźć w kategorii poświęconej ekosystemowi Rapsberry Pi w sklepie internetowym Botland.