Co dają słupki ogrodzeniowe?

0
214
Co dają słupki ogrodzeniowe?

Czy zabierać się za samodzielne wznoszenie ogrodzenia? Obecnie można mieć co do tego faktu wiele wątpliwości. W salonach lub punktach sprzedaży, gdzie kupujemy moduły naszego płotu zazwyczaj można wziąć pełny pakiet razem z montażem. Różnica w finansach jest niewielka, zatem aby mieć pewność, że nasze ogrodzenie będzie wykonane modelowo, warto pokusić się o ekipę fachowców. Jeśli jednak liczymy każdą złotówkę, a mamy smykałkę majsterkowicza, a czasami nawet doświadczenie, możemy wybrać wersję samodzielnego postawienia ogrodzenia. Musimy przy tym zawsze pamiętać, że w całej konstrukcji najważniejsze są słupki ogrodzeniowe.

Działają one jak kręgosłup. Gdy słupki ogrodzeniowe są nieprawidłowo zamontowane, to nasz płot będzie miał nieprawidłową postawę. Ważne zatem jest to, by skupić nasza uwagę na prawidłowym ich osadzeniu. 

Płot bez kręgosłupa?

Czy słupki ogrodzeniowe są konieczne do konstrukcji płotu? Jest to raczej pytanie retoryczne. Nie spotyka się ogrodzeń, w których zrezygnowano by z tego elementu. Oczywiście świat architektury jest wielki i można znaleźć realizacje, gdzie pominięto słupki ogrodzeniowe. Współcześnie najczęściej taki sposób ustawiana płotu jest w przypadku, gdy stawiamy tylko jedna ścianę ogrodzenia i jest ona oparta na konstrukcji płotu np. sąsiada. Trafiliśmy też na konstrukcję sprzed wieków, gdzie płot był z pełnego muru i trudno było dostrzec słupki ogrodzeniowe. Tylko czy taką realizację można jeszcze nazwać ogrodzeniem, czy stosowniejsza będzie w tym przypadku nazwa „mur okalający”. W ogrodzeniach typowych słupki ogrodzeniowe są konieczne. Są kręgosłupem płotu i nie ma możliwości by z nich zrezygnować. Montując ogrodzenie musimy zatem koniecznie wziąć pod uwagę osadzanie słupków. Nie jest jednak wielką filozofią ich postawienie. Fakt osadzenia słupków nie komplikuje wzniesienia płotu. 

Słupki ogrodzeniowe a czas stawiania płotu

Malkontenci narzekają, że słupki ogrodzeniowe przy stawianiu płotu, to zmarnowany czas. Trzeba poświęcić dużo uwagi, by wkopać je prosto i dobrze zabezpieczyć. Nic bardziej fałszywego. Wystarczy dobrze rozplanować ich ustawienie i skorzystać z prostego przyrządu, jakim jest poziomica. Gdy osadza się słupki ogrodzeniowe nie marnuje się zbędnego czasu, gdy ma się choć odrobinę pojęcia, jak poradzić sobie ze wzniesieniem płotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here