Dobór pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

0
134
Dobór pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu, że korzysta z odnawialnych źródeł energii, jest bezpieczna dla środowiska. I choćby z tego powodu warto przemyśleć jej montaż. Aby dobrze spełniła swoją funkcję, niezbędny jest jednak prawidłowy dobór urządzenia. O czym więc należy pamiętać?

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Decyzja o instalacji pompy ciepła może być podyktowana różnymi czynnikami. Do największych zalet należy z pewnością ekologia. Jest to bowiem urządzenie grzewcze, które jest całkowicie bezemisyjne. W pompie nie zachodzi proces spalania, dlatego nie emituje pyłów, gazów ani innych szkodliwych substancji.

Inne, ważne zalety pomp ciepła to:

  • oszczędność – urządzenia są znacznie bardziej efektywne energetycznie niż systemy oparte na paliwach kopalnych, aby zmniejszyć koszty, można też zdecydować się na połączenie pompy z systemem fotowoltaicznym,

  • zdrowie – brak pyłów i spalin powoduje, że są bezpieczne dla osób zmagających się z astmą lub alergią,

  • komfort – to urządzenia niemal bezobsługowe, zarządzane przez układ automatycznego sterowania,

  • elastyczność – liczba rodzajów urządzeń jest na tyle duża, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie.

Sprawdź także:  Dlaczego warto zdecydować się na kolektory słoneczne?

Pompy ciepła są montowane w nowych lub użytkowanych budynkach. W zależności od potrzeb mogą stanowić jedyne źródło ciepła lub być częścią systemu hybrydowego.

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru pompy ciepła?

Wydajność i efektywność grzewcza pompy ciepła zależą w dużym stopniu od tego, czy została dobrze dobrana do budynku. Należy mieć również świadomość, że nie każdy rodzaj pompy będzie odpowiedni do już użytkowanego domu. Jak więc wybrać odpowiednie rozwiązanie? Poniżej znajdziesz kluczowe czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę podczas doboru pompy ciepła.

Stan izolacji cieplnej budynku

Instalacja pompy ciepła wymaga zadbania o izolację termiczną budynku. Jeśli będzie słabej jakości, pojawią się wysokie straty ciepła, co wpłynie na zmniejszenie efektywności urządzenia. Kiepska izolacja może spowodować, że inwestycja przestanie się opłacać. Pompa nie będzie także w stanie dostarczyć wystarczającej ilości ciepła do uzyskania komfortu cieplnego. Dlatego w przypadku starszych, nieocieplonych budynków, instalacja pompy zwykle jest poprzedzona wykonaniem dodatkowej izolacji termicznej.

Źródło ciepła

Pompa ciepła, w zależności od jej rodzaju, może wykorzystywać energię zgromadzoną w gruncie, powietrzu lub wodzie. Pompy wodne i gruntowe wymagają przeprowadzenia zaawansowanych prac ziemnych, dlatego zazwyczaj są uwzględniane już na etapie projektowania budynku (wodne są przy tym znacznie rzadziej spotykane). Co ze starszymi budynkami? W tym przypadku korzystniejsza jest zwykle pompa powietrza-woda, która nie wymaga wykonywania odwiertów. To, które źródło ciepła będzie najlepsze w danym przypadku najlepiej przeanalizować razem ze specjalistą.

Sprawdź także:  Czy warto inwestować w kolektory słoneczne do wody?

Odpowiednia moc grzewcza

To jeden z najważniejszych parametrów opisujących pompę ciepła. Jeśli pompa ma być jedynym urządzeniem grzewczym, jej moc powinna być wyższa niż zapotrzebowanie energetyczne budynku. W wyliczeniach bierze się pod uwagę m.in. powierzchnię budynku, stan izolacji termicznej, liczbę mieszkańców, najniższe występujące temperatury oraz rodzaj systemu grzewczego (kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe).

Wysoka wydajność cieplna

Wydajność pompy jest określana poprzez współczynnik COP, który pozwala ustalić, ile prądu potrzeba do zasilenia pompy. Im wyższy jest COP, tym oszczędniejsza jest praca pompy. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik jest zmienny i zależy m.in. od temperatury górnego i dolnego źródła ciepła.

Dofinansowanie pompy ciepła

Decydując się na pompę, warto sprawdzić, czy można uzyskać na nią dofinansowanie. Dzięki takim programom jak m.in. „Czyste powietrze” znacznie zmniejszysz finansowy wkład i zwiększysz opłacalność inwestycji. Jeśli jest taka szansa, to czemu więc z niej nie skorzystać?

Fachowe doradztwo i skrojona na miarę oferta

Dobór pompy ciepła jest niezwykle skomplikowany, dlatego lepiej skonsultować się w tej sprawie z fachowcami. Jak zrobić to szybko i skutecznie? Skorzystaj z programu bezpłatnego doboru pompy ciepła od Stiebel Eltron. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań w formularzu, aby uzyskać wstępną, niezobowiązującą ofertę. Możesz też liczyć na wsparcie fachowych instalatorów, którzy przeanalizują wszystkie parametry i dobiorą najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź także:  Praktyczne elementy, o których warto pamiętać urządzając dom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj