Zawory elektromagnetyczne – źle dobrane wymiary

0
592
Zawory elektromagnetyczne – źle dobrane wymiary

Zawory elektromagnetyczne nie należą do nowych technologii – są znane i używane od dawna, a pomimo to nadal bywają jedynym rozwiązaniem podczas tworzenia instalacji. Nic w tym dziwnego – są solidnie wykonane, sprawdzone w działaniu i pozwalają na bezproblemowe działanie instalacji przesyłających różnego rodzaju substancje. Wybór właściwego zaworu nie jest jednak ta prosty, jak mogłoby się to początkowo wydawać. A błędy, jakie pojawiają się już na tym etapie, mogą skutkować wieloma problemami na etapie użytkowania instalacji.

Zawory do nietypowych zastosowań

W przypadku typowych zastosowań wybór zaworów nie powinien być problemowy. Dużo więcej kłopotów będziemy mieć w sytuacji, gdy wybieramy zawory elektromagnetyczne do nietypowych zastosowań. Okazuje się wtedy, że kierowanie się wyłącznie średnicą rurociągu nie jest dobrym pomysłem. Błędem jest zarówno przewymiarowanie, jak i niedowymiarowanie zaworu.

Przewymiarowanie zaworów elektromagnetycznych

Gdy zawory elektromagnetyczne zostaną przewymiarowane, może to powodować sporo problemów nie tylko na początku, ale również w późniejszych etapach użytkowania. W takich sytuacjach często nawet nie bierzemy pod uwagę, że problemem może być źle dobrany zawór, tylko szukamy gdzie indziej. Przewymiarowanie zaworów przede wszystkim podnosi koszty zakupu wyposażenia do stworzenia instalacji. Jest bowiem oczywiste, że zawory większą są po prostu droższe. Jeśli zawory są przewymiarowane, skraca się również czas ich życia – są bowiem stale narażone na drgania wewnętrznych części, związane z tym, że nie ma odpowiedniego przepływu. Zawory, które są przewymiarowane, często pracują w pozycji prawie zamkniętej. Wskutek tego szybko pojawia się erozja uszczelnień w niektórych konstrukcjach, a co za tym idzie – problemy z całą instalacją.

Gdy zawory elektromagnetyczne są niedowymiarowane

Niedowymiarowane zawory elektromagnetyczne również powodują problemy w trakcie użytkowania instalacji. Przede wszystkim, źle wybrany zawór powoduje problemy z uzyskaniem żądanego przepływu., obniża ciśnienie wyjściowe. Pojawiają się również straty ciśnienia w instalacji, a na wypływie zaworu ciesz przekształca się w parę. Kiepsko dobrane zawory elektromagnetyczne zawsze powodują więc straty, które pojawiają się na różnych etapach pracy instalacji. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie zawory elektromagnetyczne będą odpowiednie do konkretnej instalacji, zawsze warto w tej kwestii skorzystać z pomocy fachowców mających wiedzę i doświadczenie w temacie. W wielu specjalistycznych sklepach czy na stronach producentów można uzyskać wsparcie i porady, które przydadzą się przy wyborze konkretnych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here