W jaki sposób należy czyścić dywan?

0
957
W jaki sposób należy czyścić dywan?

Dywan powinniśmy systematycznie pielęgnować, aby przez długi czas zachował niezmieniony wygląd i właściwości. Oto środki i sposoby, które nam w tym pomocą:

1). Co jakiś czas odświeżajmy – nie powinniśmy dopuścić do silnego zabrudzenia dywanu. Pamiętajmy o tym, że do samodzielnego prania w domu nadają się dywany bawełniane i syntetyczne. Możemy użyć proszku do czyszczenia na sucho lub piany aktywnej. Warto wiedzieć, że zaletą metody suchej jest to, że możemy korzystać z dywanu tuż po czyszczeniu. Musimy go porządnie odkurzyć. Plamy usuńmy od razu, specjalnym środkiem, zawsze wzdłuż włosia, zaczynając od zewnątrz.
2). O czym powinniśmy pamiętać – zawsze czytajmy etykiety. Należy wiedzieć, że substancje chemiczne zawarte w środkach do prania dywanów mogą działać drażniąco na dzieci i alergików. Pamiętajmy o tym, że niektóre substancje nie powinny być stosowane na delikatnych włóknach (znaczna część środków nie nadaje się do czyszczenia dywanów wełnianych). Kupując preparat, dokładnie przeczytajmy skład i zawsze, przed rozpoczęciem prania całej powierzchni, zróbmy test na małym fragmencie.
3). Co warto mieć pod ręką – w sklepie szukajmy środków przeznaczonych do prania mechanicznego. Jak dowiadujemy się od specjalistów ze sklepu dywanywitek przyda się nam na przykład Vanish Gold, proszek (obecnie w cenie około 27 zł) który również neutralizuje zapachy. Znów w usunięciu plam z herbaty, kawy, wina, ketchupu pomoże odplamiacz na przykład na bazie tlenu aktywnego Oxy (dostępny w Carrefour, obecnie za około 8 zł) lub Veddum (dostępny w IKEA za około 14, 99 zł).
4). Regularnie odkurzajmy – usuniemy w ten sposób włosy, kurz, piasek, okruchy lub sierść zwierząt. Unikniemy też wdeptywania brudu. Warto wiedzieć o tym, że nowe dywany wełniane czy wiskozowe na początku „pylą”. To naturalne zjawisko z czasem minie, ale trzeba je często odkurzać. Dywan wełniany trzepmy dwa, trzy razy w roku.

Oto czym należy uprać takie oto dywany:

1). Syntetyczny – na przykład z akrylu lub z nylonu. Warto wiedzieć, że wyczyścimy go łatwo sami, na sucho lub na mokro. Pamiętajmy o tym, że środki z rozjaśniaczem optycznym sprawiają, że dywan wydaje się jaśniejszy, ale jest to tylko złudzenie.
2). Wełniany – pamiętajmy o tym, aby nigdy nie czyścić go gorącą wodą ani gorącą parą. Wełna chłonie wodę, co niesie ryzyko rozwoju pleśni. Najlepiej używajmy odkurzacza piorącego, który jednocześnie natryskuje i odsysa wodę.
3). Naturalny – na przykład jutowy, jest utkany z suszonych włókien roślinnych. Chociaż piękny, niestety jest najmniej trwały. Trzeba go regularnie odkurzać. Absolutnie nie wolno go czyścić na mokro, bowiem może się odkształcić.
4). Shaggy – należy wiedzieć, że ma długie i gęste runo, w którym gromadzi się dużo brudu. Trudno jest utrzymać go w czystości. Należy go często odkurzać z odkurzaczem z turboszczotką, a czyszczenie i pranie zlećmy specjalistom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here