Okulary ochronne BHP – czym się kierować przy ich wyborze?

0
432
Okulary ochronne BHP - czym się kierować przy ich wyborze?

Ochrona oczu podczas pracy powinna stanowić priorytet. Zadbać o to powinni choćby spawacze czy tokarze. W ich przypadku ważna jest ochrona oczu przed gorącym powietrzem i drobinkami. Jak najlepiej zapewnić sobie właściwą ochronę? Najskuteczniejsze będą okulary BHP. Czym się kierować przy ich wyborze?

Jakie normy spełniać muszą okulary ochronne BHP?

Wybór okularów ochronnych nie może być przypadkowy. Najistotniejsza jest tu ich jakość. Dlatego ważne jest, aby spełniały one odpowiednie normy. Mowa tu o normach EN 166, EN 169, EN 170, EN 172, EN 175, EN 1731 oraz EN 379. Okulary BHP spełniające te normy posiadają odpowiednie filtry spawalnicze. Dodatkowo skutecznie chronią przed nadfioletem oraz olśnieniem słonecznym. Korzystając z takich okularów, można być pewnym, że oczy będą właściwie chronione.

Czym cechować powinny się dobre okulary ochronne BHP?

Oczy podczas pracy mogą ulec uszkodzeniu w wyniku styczności z trzema rodzajami zagrożeń. Mowa tu o zagrożeniach fizycznych, chemicznych oraz biologicznych. Do zagrożeń fizycznych zalicza się przekłucia, otwarcia oraz wysoką temperaturę. Z kolei do zagrożeń chemicznych zalicza się opary, pyły oraz płyny. Natomiast do zagrożeń biologicznych zalicza się różnego rodzaju bakterie. Dobre okulary BHP muszą skutecznie chronić przed każdym z tych rodzajów zagrożeń. Nie można przy tym zapominać, aby były one również wygodne i w żaden sposób nie przeszkadzały w wykonywaniu pracy. Poza tym dobrze, jeśli okulary ochronne będą umożliwiać regulację kąta i długości zauszników, a także regulację noska. Oczywiście muszą być również odporne na zarysowania i zaparowanie.

Jakie soczewki do okularów ochronnych wybrać?

Okulary BHP mogą być wyposażone w różne rodzaje soczewek. Podstawowe soczewki to soczewki bezbarwne. Sprawdzają się podczas pracy wymagającej dobrego rozróżniania kolorów. Dostępne są także soczewki przydymione. Sprawdzają się podczas pracy na zewnątrz, ponieważ redukują olśnienie słoneczne. Wyróżnić można także soczewki żółte i brązowe. Te pierwsze dobrze sprawdzą się w przypadku miejsc słabo oświetlonych lub takich, w których dostęp jest jedynie do oświetlenia sztucznego. Z kolei soczewki brązowe znajdują swoje zastosowanie podczas prac na zewnątrz przy większym zachmurzeniu. Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje soczewek wykorzystywanych w okularach ochronnych BHP. Wskazać można jeszcze na soczewki polaryzacyjne, lustrzane oraz na soczewki indoor/outdoor. Co jednak najważniejsze, soczewki zawsze muszą być dobierane do typu i miejsca pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj