Jak wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

0
243

Podmurówka pod ogrodzenie uważana jest za ciekawą alternatywę dla słupków ogrodzeniowych. Jest to element, który wpływa na wytrzymałość i trwałość konstrukcji ogrodzeniowej. W tym artykule skupimy się na omówieniu najważniejszych kwestii związanych z budową podmurówki pod ogrodzenie, w szczególności betonowej.

Dlaczego ogrodzenie powinno mieć podmurówkę?

Podmurówka pełni kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni konstrukcję przed wnikaniem wilgoci do wyższych elementów, co wpływa na zwiększenie trwałości płotu. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku ogrodzeń drewnianych. Pozwala również na równomierne rozłożenie ciężaru całego płotu, co minimalizuje ryzyko jego przewrócenia, np. pod wpływem wiatru. Tańszą alternatywą, która również się sprawdza, są słupki ogrodzeniowe. Podmurówka uniemożliwia jednak wrastanie roślin w konstrukcje płotu, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać estetyczny wygląd posesji. Ponadto solidna podmurówka stanowi trudną przeszkodę dla zwierząt.

Rodzaje podmurówek

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów podmurówek, jednak jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest beton. Podmurówki betonowe, które wytwarza m.in. producent ogrodzeń betonowych Parbet z Grajewa, charakteryzują się przede wszystkim dużą trwałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Ponadto beton jest uniwersalnym materiałem, który łatwo połączyć z innymi elementami konstrukcyjnymi. Dobrze sprawdza się w przypadku ogrodzeń metalowych i drewnianych, a także z tych wykonanych z cegły klinkierowej czy kamienia. Ważne jest też to, że betonowe podmurówki można pomalować lub zabarwić na dowolny kolor, dzięki czemu możemy utrzymać jednolitą kolorystkę.

Jak wykonać podmurówkę betonową?

Najprostszym sposobem wykonania podmurówki betonowej jest zastosowanie prefabrykowanych elementów, ponieważ można je łatwo połączyć na wpust, bez konieczności użycia zaprawy. Oczywiście, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu terenu, czyli oczyszczeniu go z roślin i kamieni oraz wykonaniu wykopów pod słupki betonowe. Kładzenie podmurówki z prefabrykatów jest na tyle proste, że samodzielnie może poradzić sobie z tym nawet osoba nieposiadająca doświadczenia. Jeśli jednak chcemy wykonać podmurówkę betonową laną, powinniśmy powierzyć to zadanie profesjonalistom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here