Jak obniżyć koszt eksploatacji budynku?

0
341

Z eksploatacją każdego budynku wiążą się pewne koszty. Aby je zmniejszyć, trzeba przede wszystkim zadbać o oszczędne korzystanie z mediów, poprawić parametry techniczne wyposażenia oraz utrzymywać wszystkie instalacje w dobrym stanie. Poza obniżeniem kosztów eksploatacyjnych, takie rozwiązanie pozwoli też na zwiększenie wartości nieruchomości. Budynki tanie i ekonomiczne w utrzymaniu są bardziej atrakcyjne dla nabywców. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość dostosowania się do obowiązujących przepisów.

Inteligentne ogrzewanie budynku

Znaczna część wydatków eksploatacyjnych budynku dotyczy ogrzewania. Instalacja grzewcza obiektu musi być w pełni sprawna, ponieważ wszelkie awarie i usterki mogą generować dodatkowe koszty. Rozwiązaniem bardziej oszczędnym od kotła paliwowego jest pompa ciepła. Zależnie od rodzaju budynku, warto też pomyśleć o zasilaniu ogrzewania podłogowego czy innych systemów akumulacyjnych tańszą energią poprzez korzystanie z taryfy pozaszczytowej. Jeżeli obiekt posiada grzejniki konwektorowe, najlepiej włączać je na krótko i wyłączać od razu po uzyskaniu oczekiwanej wartości temperatury w pomieszczeniach. Warto również pomyśleć o wyposażeniu instalacji grzewczej w elementy regulacyjne, takie jak regulatory i zawory termostatyczne dostosowujące ilość ciepła w budynku do indywidualnych potrzeb.

Efektywność energetyczna urządzeń

Wyposażając budynek w nowe urządzenia, należy zwracać uwagę na ich efektywność energetyczną. Parametr ten zawsze podawany jest w specyfikacji sprzętowej. Etykieta dotycząca efektywności energetycznej pozostaje uniwersalna dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Najwięcej energii pochłaniają klimatyzatory czy grzejniki wody, dlatego warto je dobierać pod względem tego parametru. Najniższa klasa energetyczna to D, a najwyższa A+++. Warto też zwrócić uwagę, jak wygląda zużycie energii w trybie czuwania sprzętu. Poza godzinami eksploatacji budynku należy odłączać urządzenia od prądu, jeżeli nie są używane. Ograniczone zużycie energii pozwala też na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co ma znaczenie ze względów ekologicznych.

miejsce na foto1

Utrzymywanie czystości w budynku

W budynku warto utrzymywać czystość, ponieważ można dzięki temu zaoszczędzić na kosztach mycia i sprzątania. W większości przypadków dobrym rozwiązaniem będą wycieraczki obiektowe, które skutecznie zatrzymują zabrudzenia wnoszone obuwiem do wnętrza obiektu. Ich zastosowanie sprawdzi się chociażby w galeriach handlowych, sklepach, urzędach, hotelach, restauracjach, szpitalach czy budynkach przemysłowych. Ofertę takich produktów posiada firma Polentex, czyli sprawdzony producent wycieraczek. Poszczególne modele różnią się rodzajem wkładów czyszczących, co pozwala na optymalne dopasowanie ich do potrzeb obiektu. Nowoczesne wycieraczki systemowe mogą być też dobrane pod względem materiału wykonania. Zależnie od wymagań, zastosować można modele aluminiowe, tekstylne czy gumowe. Jako wycieraczki przemysłowe najlepiej z kolei sprawdzą się te wykonane ze stali. Zastosowanie takich rozwiązań nie tylko sprzyja oszczędności na usługach sprzątania, ale też przyczynia się do poprawy estetyki budynku oraz podniesienia komfortu użytkowników.

Kompleksowa obsługa techniczna

Aby zaoszczędzić na eksploatacji budynku, warto też dbać o odpowiedni stan techniczny nieruchomości. Większość obiektów wymaga stałego nadzoru ze strony fachowców, którzy zajmują się obsługą różnego rodzaju instalacji. We współczesnych budynkach stosowane są instalacje elektryczne, systemy centralnego ogrzewania czy układy wodociągowo-kanalizacyjne, wentylacyjne i gazowe. Nie bez znaczenia pozostaje też infrastruktura telekomunikacyjna czy domofonowa. W nowoczesnych obiektach znajdują się też zaawansowane urządzenia przeciwpożarowe, włącznie z instalacjami tryskaczowymi, systemami sygnalizacyjnymi, sieciami hydrantów czy elementami oddymiającymi. Utrzymywanie ich w dobrym stanie może ograniczyć wydatki związane z nagłymi naprawami czy wymianą kluczowego wyposażenia, a tym sam przyczynić się do bardziej oszczędnej eksploatacji obiektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here