Uszkodzony silnik do pompy głębinowej – sprawdź jak go wymienić

0
841
Uszkodzony silnik do pompy głębinowej - sprawdź jak go wymienić

Pompy głębinowe to urządzenia, które w zamyśle producentów powinny działać bezawaryjnie przez wiele lat. Jest jednak jeden warunek. Pompa musi zostać właściwie dobrana i eksploatowana zgodnie z jej przeznaczeniem. Czy to oznacza, że pompy głębinowe są wieczne? Oczywiście, że nie! Z różnych powodów ulegają uszkodzeniom, a problem zazwyczaj dotyczy silnika.

Kiedy dojdzie do awarii, mamy do wyboru dwa rozwiązania. Można kupić nową pompę głębinową albo wymienić sam silnik. Oczywiście, opcja druga jest znacznie tańsza, dlatego warto wziąć ją pod uwagę w pierwszej kolejności. Jak to zrobić? Sprawdźmy!

Przyczyny awarii silnika w pompie głębinowej

Nawet najlepsze pompy głębinowe, które został wyposażone w świetnej jakości silniki, mogą ulec awarii, choćby ze względu na zwykłe zużycie materiału. Niewłaściwe może się także okazać środowisko pracy urządzenia. Jeśli użytkownik nie jest świadomy mocnego zapiaszczenia studziennej wody i montuje pompę przystosowaną do pompowania czystej cieczy, wówczas może nieświadomie doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Pompy głębinowe są z reguły wyposażone w silniki o wysokiej wrażliwości na skoki napięcia w sieci i to właśnie staje się jedną z najczęstszych przyczyn awarii tych urządzeń. Jak tego uniknąć? Warto zainwestować w specjalistyczne zabezpieczenie już od pierwszego dnia działania pompy.

Do awarii silnika dochodzi także niekiedy z powodu suchobiegu i to najczęściej z winy użytkownika, który nie zwrócił uwagi na mocno obniżone lustro wody w trakcie poboru.

Wymiana czy przezwojenie?

Zdarzyła się awaria. I co teraz? W sytuacji, kiedy dochodzi do uszkodzenia silnika w pompie głębinowej, jedno z możliwych rozwiązań to oddanie jednostki do profesjonalnego serwisu w celu jej przezwojenia. Na taki krok decydują się zazwyczaj właściciele pomp głębinowych z górnej półki cenowej. Czy to zawsze dobry pomysł? Nie! Nigdy nie można mieć 100% pewności, że takie postępowanie skutecznie rozwiąże problem. Poza tym, gwarancja na przezwojenie od producenta najczęściej jest dość krótka i wynosi do 6 miesięcy. To jednak nie wszystko. Firmy, które wykonują przezwojenie z reguły nie pokrywają kosztów transportu pompy lub jej ponownego montażu w studni, a te mogą być naprawdę spore. Co zatem począć? Znacznie rozsądniejszym i korzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest po prostu zakup nowego silnika objętego nową, dwuletnią gwarancją producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here